Aktualizacja strony została wstrzymana

Austria na straży rewolucji w Kościele. Episkopat za wyświęcaniem na księży żonatych mężczyzn

Konferencja Episkopatu Austrii poparła prośbę Synodu Amazońskiego o zgodę papieża na wyświęcanie żonatych mężczyzn na księży. Jak tłumaczy przewodniczący kard. Christoph Schönborn, mimo wszystko podstawową formą posługi kapłańskiej pozostanie życie w celibacie. 

Dwa tygodnie po Synodzie Amazońskim zakończyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Austrii. Biskupi wydali deklarację pod tytułem: „Razem w drodze – kobiety i mężczyźni w Kościele”. Wyrazili głębokie zrozumienie dla postulatów wprowadzenia w Kościele diakonatu i prezbiteriatu kobiet, podkreślając „aktualną niemożność” dokonania takiego kroku. Opowiedzieli się za to za dopuszczeniem do kapłaństwa żonatych mężczyzn.

Austriaccy biskupi napisali w oświadczeniu, że „w aktualnej sytuacji” w Kościele powszechnym kwestia dopuszczenia kobiet do sakramentu święceń „nie mogła otrzymać takiej odpowiedzi, na jaką niektórzy liczyli”. „Rozumiemy rozczarowanie części kobiet, które życzyły sobie innego rozwoju kościelnego ujęcia nauczania w tej kwestii” – napisali. Hierarchowie powołali się na adhortację Evangelii gaudium papieża Franciszka, w której Ojciec Święty pisze o „kapłaństwie zarezerwowanym dla mężczyzn” jako sprawie „niepodlegającej dyskusji”.

Choć temat zgodnie z nauczaniem Franciszka „nie podlega dyskusji”, to biskupi przyznali, że na Synodzie Amazońskim dyskutowany, owszem, był, a sami poprosili kobiety o „kontynuowanie dialogu” w tej materii. Zapewniono też kobiety, że Kościół katolicki w Austrii „uczyni wszystko, co możliwe w obrębie aktualnych kościelnych przepisów”, by zwiększyć rolę kobiet w codziennym życiu wspólnoty chrześcijańskiej. Idzie między innymi o kierowanie parafiami, dodano.

Hierarchowie jednoznacznie pozytywnie przyjęli skierowaną do papieża prośbę Synodu Amazońskiego o zgodę na udzielanie w Amazonii święceń kapłańskich żonatym mężczyznom. Podkreślili, że ostateczną decyzję musi podjąć sam Ojciec Święty.

Decyzja nie zapadnie we Wiedniu […]. Czekamy na reakcję papieża i zobaczymy wtedy, co dalej – powiedział na konferencji prasowej kard. Schönborn.

Biskupi w oświadczeniu podkreślili, że „podstawową formą posługi kapłańskiej w Kościele rzymsko-katolickim pozostaje bezżenna forma życia. 

Źródło: kathpress.co.at

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-11-10) | https://www.pch24.pl/austria-na-strazy-rewolucji-w-kosciele--episkopat-za-wyswiecaniem-na-ksiezy-zonatych-mezczyzn,72063,i.html

Skip to content