Brazylia: Powstanie katolicki kościół dla Indian. Z dziurą w dachu ze względu na… duchy

Aktualizacja: 2019-10-25 3:19 pm

W środku amazońskiej puszczy powstanie katolicki kościół dla Indian. Ma mieć w sklepieniu dziurę, bo Indianie wierzą, że wchodzą przez nią duchy. Naczynia liturgiczne stworzą sami Indianie zgodnie ze swoją rdzenną tradycją.

Konferencja Episkopatu Brazylii podjęła decyzję o wzniesieniu kościoła dedykowanego Indianom.

Idea pojawiła się na spotkaniu przedstawicieli ludów rdzennych Amazonii z nuncjuszem apostolskim w Brazylli, abp. Giovannim D’Aniello, oraz biskupem Edsonem Taschetto Damianem z diecezji São Gabriel de Cachoeira.

Nowy kościół, przez Indian nazywany katedrą, ma mieć charakter odpowiadający kulturze tubylczego ludu Janomamów.

Świątynia zostanie wzniesiona na najwyższej górze Brazylii, Pico da Neblina, w regionie Matarucá.

O sprawie poinformował brazylijski tygodnik „Gazeta pe Povo”. Indianie z ludu Janomamów wierzą, że na wspomnianej górze spoczywają ich przodkowie.

Architekci poinformowali, że kościół pw. Naszej Pani z Lourdes będzie ściśle nawiązywać do rdzennej tradycji Janomamów. Zostanie zbudowany z dostępnego lokalnie drewna i kamienia. Ma przypominać „szabono”, duże domostwa, w których żyją w gronie kilku rodzin wspomnieni Indianie. Architekci chcą „połączyć tradycje Janomamów z chrześcijaństwem”.

Kościół będzie mieć kształt ośmiokąta złożonego z kilku oddzielonych sfer. Pierwsza znajdzie się na zewnątrz; obejmie cmentarz oraz plac, na którym będą mogli spotykać się Indianie z całego regionu Matarucá.

Drugą sferę będą stanowić ścieżki i wejścia, którymi Indianie będą wkraczać do wnętrza świątyni. Tu ma znajdować się droga krzyżowa. Wreszcie trzecia sfera będzie przestrzenią sakralną z kolistym ołtarzem ustawionym na samym środku.

W sklepieniu ma znajdować się otwór, bo Janomamowie wierzą, że przez analogiczną dziurę w „szabono” kontaktują się z nimi duchy. Wszystkie naczynia liturgiczne mają pochodzić od samych Indian i zostać wykonane zgodnie z tradycyjnymi prawidłami ich sztuki rzemieślniczej. Architekci zapewniają, że wezmą pod uwagę również tradycyjne metody budowania kultywowane przez Janomamów.

Budowa nowego kościoła zostanie rozpoczęta w 2020 roku. Część kosztów, szacowanych na niespełna 1 mln złotych, ma pokryć Stolica Apostolska.

Źródło: Katholisch.de

Pach

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

“W środku amazońskiej puszczy powstanie katolicki kościół dla Indian. Ma mieć w sklepieniu dziurę, bo Indianie wierzą, że wchodzą przez nią duchy.” Jak to przeczytałem żonie to parsknęła śmiechem…tylko że jak się zastanowić to nie jest wcale śmieszne. Niema z czego się śmiać. Na naszych oczach rozpada się kościół. Jakie dziury potrzebne skoro: “gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: ?Pokój wam!?”
Jot

Tylko trzeba dodać, że to już nie będzie świątynia katolicka. Sprawowanie tam Najświętszej Ofiary byłoby chyba jakimś bluźnierstwem. Niech mnie ktoś uszczypnie i obudzi i powie że to się nie dzieje na prawdę :
qlnick

Synkretyzm religijny jest formą apostazji.
Karol

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110353 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]