Kard. Christoph Schönborn: w mojej diecezji kobiety przewodniczą pogrzebom

„W zeszłym roku wydałem pozwolenie upoważniające kobiety do przewodzenia ceremoniom pogrzebowym” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Christoph Schönborn. Austriacki hierarcha będący zwolennikiem kobiecego diakonatu został wyznaczony przez papieża Franciszka do opracowania końcowego dokumentu synodu amazońskiego.

Austriacki hierarcha jest znanym orędownikiem wyświęcania tzw. diakonów stałych oraz dopuszczenia kobiet do niektórych stanowisk kościelnych. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego przyznał, że kobiety przewodzą ceremoniom pogrzebowym w jego diecezji. – W zeszłym roku wydałem pozwolenie upoważniające kobiety do przewodzenia ceremoniom pogrzebowym (…) w austriackim tradycyjnym katolicyzmie, widok kobiety w szatach liturgicznych podczas pogrzebu został dobrze przyjęty – przekonywał.

Kard. Christoph Schönborn został włączony przez papieża Franciszka do grupy duchownych odpowiedzialnych za kształt podsumowującego synod dokumentu. Wynik obrad ojców synodalnych zostanie przedłożony Ojcu Świętemu. Papież może (ale nie musi) zawrzeć go w posynodalnym dokumencie.

Austriacki hierarcha wchodzi w skład grupy, której zadania sprowadza się na razie do procesu „wsłuchiwania” się w obrady małych grup roboczych. Zdaniem kardynała, receptą na gwałtowny odpływ wiernych z rejonu Amazonii w stronę wyznań pentakostalnych jest nadanie świeckim odpowiednich uprawnień, by posługa dotychczas zarezerwowana wyłącznie dla kapłanów, stała się codziennością żyjących tam ludzi. Amazonia boryka się bowiem z niedostateczną liczbą kapłanów i kryzysem powołań.

Łączy się to oczywiście z rozszerzeniem posługi kobiet. „One już teraz robią co w ich mocy, a co nawet nie jest jeszcze  instytucjonalnie zatwierdzone; udzielają chrztu, przewodzą pogrzebom, usiłują błogosławić małżeństwa” – podkreślał kardynał. Ujawniając, że w jego diecezji taka forma posługi obecna jest od przynajmniej roku, hierarcha potwierdził przypuszczenia, że wprowadzone zmiany nie będą dotyczyć jedynie katolików w Amazonii, ale obejmą cały Kościół powszechny.

Kardynał wyraził także zaskoczenie, że w małych grupach – szczególnie portugalskojęzycznej – mówi się o święceniach żonatych mężczyzn (viri probati), bez wspominania o diakonacie stałym. W opinii kardynała, zanim żonaci, sprawdzeni zarówno pod względem życia rodzinnego jaki i cieszący się nienaganną opinią mężczyźni zostaną wyświęceni na kapłanów, powinni na początku przyjąć pierwszy stopień święceń kapłańskich – diakonat.

Dlaczego nie zacząć od diakonów „viri probati”? Przygotujcie ich najpierw jako katechetów, diakonów zanim zapytacie czy chcą zostać księżmi – przekonywał. Kard. Christoph Schönborn popiera także zmiany w nauce Kościoła dotyczącej ludzkiej seksualności. W podlegającej mu Katedrze Wiedeńskiej zorganizował homospektakl, podczas którego na stopniu komunijnym paradował rozebrany do pasa w dół mężczyzna, a jedną z ról grał tzw. draq queen.

Kard. Schönborn krytykował także kardynałów formułujących swoje dubia w celu wyjaśnienia niejasności zawartych w papieskiej adhortacji Amoris Laetitia.

Źródło: lifesitenews.com / vaticannews.va

PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-10-21) | https://www.pch24.pl/kard--christoph-schonborn--w-mojej-diecezji-kobiety-przewodnicza-pogrzebom,71586,i.html

Skip to content