„Chwila duchowości amazońskiej”. Ta towarzysząca synodowi inicjatywa budzi poważny niepokój

Sieć instytucji kościelnych i charytatywnych, współpracujących w celu promowania spotkań poświęconych duchowości i kulturze rdzennej ludności Amazonii, organizuje w kościołach rzymskich liczne wydarzenia, budzące kontrowersje. W dużej mierze finansuje je episkopat niemiecki.  

„Amazonia: Casa Comun”, to inicjatywa promująca ponad 115 wydarzeń organizowanych przez luźną sieć grup powiązanych w różnym stopniu z Kościołem.

Do organizacji zaangażowanych w projekt należą grupy wspierane przez episkopaty krajów Ameryki Łacińskiej, dwie organizacje pomocowe i rozwojowe konferencji biskupów niemieckich oraz brukselska konfederacja grup sprawiedliwości społecznej.

W ramach wydarzeń towarzyszących „ojcom synodalnym” każdego ranka w kościele Santa Maria in Traspontina odbywa się spotkanie zwane „chwilą duchowości amazońskiej”. Prowadzi je grupa „wędrownych misjonarzy” zwanych „Equipo itinerante”. Lider opisał je jako „spotkanie, podczas którego ludzie chodzą razem i dzielą się swoimi doświadczeniami z Amazonii”.

Polega ono na śpiewaniu pieśni i dawaniu świadectwa dotyczącego różnych aspektów życia społeczności amazońskich. U stóp ołtarz umieszczono makietę z drewnianym czółnem i kontrowersyjną drewnianą figurą kobiety w ciąży, która jest traktowana zarówno jako symbol Maryi, jak i tradycyjny miejscowy symbol bogini Pachamama, czyli Matki Ziemi.

9 października podczas modłów uczestnicy wznosili figurę kobiety siedzącej w czółnie i odmawiali modlitwy: Ojcze nasz oraz Zdrowaś Mario.

W środku świątyni, oprócz plakatów z wizerunkami misjonarzy, którzy pracowali, a w niektórych przypadkach zmarli w Amazonii, pokazano także wizerunek kobiety, trzymającej z jednej strony małe dziecko, a z drugiej  karmiącej piersią zwierzę.

Spotkania duchowe wywołały liczne kontrowersje. Krytycy pytają, czy rytuały i pokazy są zgodne z teologią katolicką i praktyką liturgiczną. Ponieważ jednak inicjatywa „Amazonia: Casa Comun” jest luźno zorganizowana, nie można zidentyfikować osoby, do której należałoby kierować pytania – wskazuje portal catholicnewsagency.com (CNA).

Inicjatywa ma na celu „ukazanie różnych instytucji istniejących w regionie Amazonii, członków Kościoła lub powiązanych z nim osób, którzy przybyli do Rzymu” – powiedział krótko Mauricio Lopez, sekretarz generalny kościelnej sieci REPAM – głównego inicjatora Synodu Amazońskiego.

REPAM (Panamazońska Sieć Kościelna) jest jedną z 14 grup wchodzących w skład komitetu organizacyjnego inicjatywy „Casa Comun”, która według Lopeza ma być „wspólną przestrzenią i wspólnym kalendarzem” dla różnych grup do organizowania swoich wydarzeń, przy czym każda z grup ponosi odpowiedzialność za swoje czyny i zachowuje autonomię w zakresie organizacji własnych wydarzeń.

Lopez podkreślił, że każda grupa „przygotowała [swoje wydarzenie] zgodnie z tym, co robią ze społecznością, z którą pracują. Każdy przypadek jest inny i dzielą się różnorodnością, duchowością ze swojego kontekstu”.

Zauważył, że w regionie Amazonii istnieje około 390 różnych społeczności tubylczych, „a duchowość jest częścią każdej kultury”.

REPAM jest wspierana przez konferencje biskupów w Ameryce Łacińskiej. Określa się jako organizacja walcząca o prawa i godność rdzennych mieszkańców Amazonii. Członkowie tej sieci tak naprawdę przygotowali Instrumentum laboris czyli dokument roboczy na Synod Amazoński, sugerując uczestnikom synodu tematy, którymi winni się zająć. Prezydent REPAM, kardynał Claudio Hummes, pełni funkcję relatora generalnego Synodu Amazońskiego.

W wydarzeniach Casa Comun uczestniczy także Adveniat, latynoska organizacja charytatywna episkopatu niemieckiego. Adveniat opisuje swoją współpracę z REPAM jako partnerstwo. W 2016 r. grupa ta przekazała REPAM 3,2 mln euro na różne projekty w Amazonii. Adveniat i REPAM współpracowały również w celu lobbowania na niemiecki rząd w kwestiach związanych z Amazonią.

Inna niemiecka organizacja charytatywna episkopatu, to Misereor. Ona także wchodzi w skład „komitetu koordynującego” Casa Comun, podobnie jak Caritas International. Obie współpracują na podstawie „umowy o współpracy” na lata 2018-2020 zatwierdzonej przez biskupów niemieckich.

W 2018 r. Misereor przekazała 52,64 mln euro na finansowanie 337 projektów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, zgodnie ze sprawozdaniem rocznym. Sponsoruje także projekty w Afryce i Azji.

Misereor jest wymieniona jako współorganizator wielu miesięcznych wydarzeń wraz z REPAM i CIDSE, siecią europejskich i północnoamerykańskich katolickich organizacji „sprawiedliwości społecznej” z siedzibą w Brukseli.

Global Catholic Climate Movement (GCCM), to kolejna organizacja zaangażowana w Casa Comun. Globalny Katolicki Ruch Klimatyczny, Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów i REPAM  zaplanowały ceremonię sadzenia drzew z występem rdzennej ludności, który miał miejsce w ogrodach watykańskich z udziałem papieża Franciszka w dniu 5 października.

W Casa Comun włączyła się również włoska grupa FOCSIV, międzynarodowa chrześcijańska organizacja wolontariatu oraz Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych (UISG) i Talitha Kum, sieć sióstr zakonnych walczących z handlem ludźmi.

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Inicjatywa ma na celu rozmycie wszystkiego do tego stopnia, żeby już nawet wierzący, prawdziwi chrześcijanie nie wiedzieli, kto jest kto, w powyższym przykładzie „Matka Boska i Matka- Ziemia” to to samo. Boże, nie dopuść, byśmy dali się zwieść.
:(

Jak długo będzie wystawiana na próbę cierpliwość Pana Boga naszego ?
Pentody

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-10-11) | https://www.pch24.pl/chwila-duchowosci-amazonskiej--ta-towarzyszaca-synodowi-inicjatywa-budzi-powazny-niepokoj-,71389,i.html

Skip to content