„Niech Wasza Świątobliwość nie porzuca katolików”. Rodzina gen. Franco apeluje do papieża

Aktualizacja: 2019-10-3 10:55 am

O zablokowanie ekshumacji szczątków generała Francisco Franco zaapelowali przeciwnicy tego pomysłu, w tym rodzina byłego przywódcy Hiszpanii. Autorzy listu zwrócili uwagę, iż decyzja o ekshumacji może stać się początkiem prześladowań katolików w tym kraju.

Autorzy zatytułowali list dramatycznie: „Niech Wasza Świątobliwość nie porzuca hiszpańskich katolików”. Zwrócili się do Franciszka o interwencję, która umożliwiłaby zablokowanie przeniesienia zwłok gen. Franco z Doliny Poległych, która stanowi mauzoleum ofiar wojny domowej.

W opinii autorów apelu, papież może zablokować ekshumację, ponieważ grób gen. Franco znajduje się wewnątrz bazyliki.

W liście podkreślono, że wojna domowa, w której brał udział generał Franco, wybuchła m.in. w obronie prześladowanych przez komunistów katolików. „Z jednej strony w konflikcie walczyli marksiści antyhiszpańscy, przeciwnicy Boga, (…) a z drugiej obrońcy Hiszpanii, wiary katolickiej oraz chrześcijańskiego światopoglądu o człowieku i społeczeństwie” – napisali przeciwnicy ekshumacji Franco. Przypomnieli też, że przeciwnicy generała podczas wojny domowej zabili „tysiące osób duchownych, w tym biskupów”.

Ekshumacja generała Franco może być – jak oceniają autorzy listu – początkiem ataków na katolików, a jej konsekwencją może być wypieranie chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej.

Ekshumacja Franco możliwa jest dzięki wydanej 24 września zgodzie Sądu Najwyższego w Madrycie na przeniesienie prochów dyktatora. Wprawdzie rodzina generała zapowiedziała zaskarżenie tej decyzji do Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ale orzeczenia w tej sprawie zapadną prawdopodobnie już po przeniesieniu prochów byłego premiera Hiszpanii.

W piątek hiszpańscy biskupi skrytykowali rząd Pedra Sancheza za dążenie do ekshumacji Franco z motywów politycznych. Zaznaczyli jednak, że nie będą się sprzeciwiać orzeczonej przez SN zgodzie na przeniesienie prochów generała.

Źródło: rmf24.pl

ged

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Równie dobrze mogliby apelować do ścian w hiszpańskich Kortezach. Albo pisać na Berdyczów.
Republikanin

Niech hiszpańscy katolicy z różańcami w rękach otoczą grób i nie dopuszczą do ekshumacji. Jeżeli będzie ich masa to raczej władza nie zdecyduje się na siłowe rozwiązanie.
IzajaszGB

Bergolio ma teraz inne priorytety: zmiany klimatyczne, promocja społeczeństwa otwartego itp.
Wald

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110082 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]