Aktualizacja strony została wstrzymana

Sąd Najwyższy po stronie socjalistów: szczątki generała Franco mogą być przeniesione

Sąd Najwyższy Hiszpanii zezwolił na ekshumację i przeniesienie szczątków generała Franciska Franco poza mauzoleum w Dolinie Poległych.

Socjalistyczny rząd Pedra Sancheza od ponad roku usiłuje przenieść prochy byłego premiera Hiszpanii z miejsca obecnego pochówku, gdzie spoczywa także wiele innych ofiar wojny domowej, która na kilkadziesiąt lat uchroniła kraj przed komunistyczną zarazą. Obecny przywódca rządu uważa że stan obecny „uwłacza pamięci ofiar wojny domowej zainicjowanej przez Franco”.

Późną wiosną Sąd Najwyższy zablokował ekshumację generała Francisco Franco, krótko przed zaplanowanym na 10 czerwca przeniesieniem jego trumny z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych na podmadrycki cmentarz El Pardo-Mingorrubio. Powodem decyzji była złożona przez wnuki byłego przywódcy państwa skarga na socjalistyczny rząd Pedra Sancheza.

W połowie maja rodzina zażądała wstrzymania procedury. Zdaniem potomków generała, część z przedstawionych przez socjalistyczny gabinet obietnic dotyczących nowego miejsca pochówku była nieprawdziwa.

Potomkowie Franco konsekwentnie odrzucali możliwość ekshumacji byłego premiera Hiszpanii, oskarżając socjalistyczny rząd o rewanżyzm.

Źródło: interia.pl, KAI

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-09-24)

 


 

Hiszpańscy biskupi krytycznie o pomyśle ekshumacji gen. Franco, ale sprzeciwiać się nie będą

Hiszpańscy biskupi wydali oświadczenie w sprawie pomysłu przeniesienia prochów generała Francisco Franco z miejsca dotychczasowego spoczynku w Valle de los Caídos do cmentarza Mingorrubio pod Madrytem. Hierarchowie uznali działania socjalistycznego rządu za motywowane politycznie, jednak przyznali, że nie będą sprzeciwiać się decyzji Sądu Najwyższego w tej sprawie.

We wtorek Sąd Najwyższy zarządził nowy pochówek wojskowego. Na ekshumację nie zgadza się jednak rodzina gen. Franco, dlatego też prawnik krewnych dyktatora zapowiada złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ponadto wśród planów dalszego działania wymienia się zaskarżenie wyroku SN w hiszpańskim Trybunale Konstytucyjnym.

Tymczasem na czwartkowej konferencji prasowej bp Luis Arguello (sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii) stwierdził, że hierarchowie krytycznie oceniają działania zmierzające do przeprowadzenia ekshumacji wbrew woli rodziny zmarłego. Postępowanie socjalistów duchowni uznają jako motywowane politycznie – w związku z zaplanowanymi na 10 listopada wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii. Mimo tego biskupi nie zamierzają przeciwdziałać realizacji wyroku Sądu Najwyższego.

Biskup Arguello przypomniał jednak, że gen. Franco spoczywa w bazylice należącej do benedyktynów. Dlatego też hierarcha wyraził nadzieję, że przeor – ojciec Santiago Cantera – uszanuje decyzję władz. Tymczasem benedyktyn dotychczas sprzeciwiał się pomysłom ekshumacji generała Franco zwracając uwagę na postawę krewnych wojskowego.

Źródło: naszdziennik.pl

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-09-27)

 


 

Skip to content