Aktualizacja strony została wstrzymana

Afganistan: W wyniku ataku Amerykanów zginęło 30 robotników rolnych

Amerykański dron, który miał zaatakować kryjówkę bojowników Państwa Islamskiego, zabił w Afganistanie co najmniej 30 robotników rolnych odpoczywających po pracy – podała w czwartek agencja Reutera powołując się na afgańskich urzędników. Amerykanie sprawdzają, czy nie doszło do „przypadkowych strat wśród ludności cywilnej”.

Atak nastąpił w środę w nocy w Wazir Tangi w prowincji Nangarhar. Według urzędników, z którymi rozmawiała agencja Reutera, w miejscu tym odpoczywali po pracy zbieracze orzeszków piniowych.

Jak podaje Al-Jazeera, według jednego z członków miejscowej starszyzny plemiennej atak nastąpił na obozowisko robotników, gdy zgromadzili się oni przy ognisku.

Sohrab Qaderi, członek rady prowincji przekazał, że podczas ataku zginęło 30 osób, a co najmniej 40 zostało rannych. „Rząd bada ten incydent. Do tej pory zebrano dziewięć ciał z miejsca ataku w pobliżu pola orzeszków piniowych” – powiedział rzecznik gubernatora prowincji Nangarhar.

Początkowo sądzono, że atak był dziełem armii afgańskiej. Jednak w czwartek rzecznik sił USA w Afganistanie płk. Sonny Leggett potwierdził, że ataku dokonali Amerykanie. Rzecznik zaznaczył, że „początkowe informacje wskazują, że członkowie Daesh [Państwa Islamskiego] byli wśród tych, którzy byli celem ataku”. Według niego trwa teraz sprawdzanie, czy nie było „przypadkowych strat wśród ludności cywilnej”.

Przypomnijmy, że we wtorek w dwóch osobnych zamachach terroryści-samobójcy związani z talibami zabili w Afganistanie co najmniej 48 osób. Jeden z ataków nastąpił w punkcie kontrolnym, w którym sprawdzano osoby wchodzące na wiec wyborczy prezydenta Aszrafa Ghaniego. Do obu zamachów przyznali się talibowie, nie ukrywając, że chodzi im o zakłócenie zaplanowanych na 28. września wyborów prezydenckich.

W poniedziałek BBC opublikowało raport, z którego wynika, że tylko w sierpniu br. w Afganistanie w 611 „incydentach” zginęło 2307 ludzi.

Kresy.pl / Reuters / Al-Jazeera

Za: Kresy.pl (20 września 2019) | https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-centralna/afganistan-w-wyniku-ataku-amerykanow-zginelo-30-robotnikow-rolnych/

Skip to content