Afganistan: W wyniku ataku Amerykanów zginęło 30 robotników rolnych

Aktualizacja: 2019-09-21 1:31 pm

Amerykański dron, który miał zaatakować kryjówkę bojowników Państwa Islamskiego, zabił w Afganistanie co najmniej 30 robotników rolnych odpoczywających po pracy – podała w czwartek agencja Reutera powołując się na afgańskich urzędników. Amerykanie sprawdzają, czy nie doszło do „przypadkowych strat wśród ludności cywilnej”.

Atak nastąpił w środę w nocy w Wazir Tangi w prowincji Nangarhar. Według urzędników, z którymi rozmawiała agencja Reutera, w miejscu tym odpoczywali po pracy zbieracze orzeszków piniowych.

Jak podaje Al-Jazeera, według jednego z członków miejscowej starszyzny plemiennej atak nastąpił na obozowisko robotników, gdy zgromadzili się oni przy ognisku.

Sohrab Qaderi, członek rady prowincji przekazał, że podczas ataku zginęło 30 osób, a co najmniej 40 zostało rannych. „Rząd bada ten incydent. Do tej pory zebrano dziewięć ciał z miejsca ataku w pobliżu pola orzeszków piniowych” – powiedział rzecznik gubernatora prowincji Nangarhar.

Początkowo sądzono, że atak był dziełem armii afgańskiej. Jednak w czwartek rzecznik sił USA w Afganistanie płk. Sonny Leggett potwierdził, że ataku dokonali Amerykanie. Rzecznik zaznaczył, że „początkowe informacje wskazują, że członkowie Daesh [Państwa Islamskiego] byli wśród tych, którzy byli celem ataku”. Według niego trwa teraz sprawdzanie, czy nie było „przypadkowych strat wśród ludności cywilnej”.

Przypomnijmy, że we wtorek w dwóch osobnych zamachach terroryści-samobójcy związani z talibami zabili w Afganistanie co najmniej 48 osób. Jeden z ataków nastąpił w punkcie kontrolnym, w którym sprawdzano osoby wchodzące na wiec wyborczy prezydenta Aszrafa Ghaniego. Do obu zamachów przyznali się talibowie, nie ukrywając, że chodzi im o zakłócenie zaplanowanych na 28. września wyborów prezydenckich.

W poniedziałek BBC opublikowało raport, z którego wynika, że tylko w sierpniu br. w Afganistanie w 611 „incydentach” zginęło 2307 ludzi.

Kresy.pl / Reuters / Al-Jazeera

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=109917 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]