Aktualizacja strony została wstrzymana

Abp Chaput: prohomoseksualny o. James Martin SJ nie mówi z pozycji autorytetu Kościoła

Amerykański hierarcha, abp Charles Chaput z Filadelfii ostrzegł uczęszczających na spotkania z prohomoseksualnym o. Jamesem Martinem SJ. W specjalnym oświadczeniu, amerykański hierarcha zastrzegł, że jezuita „nie wypowiada się z pozycji autorytetu Kościoła” oraz przestrzegł wiernych przed niektórymi tezami głoszonymi przez kontrowersyjnego kapłana.

Metropolita Filadelfii wyraził swoje stanowisko w związku z wizytą o. Martina na Uniwersytecie św. Józefa, znajdującym się w podlegającej mu diecezji. Abp Chaput podkreślał, że głoszony w naukach jezuity „model dwuznaczności (…) zmierza do podważenia deklarowanych celów, izolując ludzi od prawdziwego wsparcia, którego potrzebują do autentycznego ludzkiego wzrostu”.

Amerykański hierarcha zaznaczał, że zachęcanie przez o. Martina osób mających problemy z tożsamością i pociągiem seksualnym do identyfikowania się jako „geje”, „lesbijki” czy „transi” stoi „w opozycji do ewangelicznej prawdy, mówiącej, że nasza tożsamość zanurzona jest w Jezusie Chrystusie, poprzez stworzenie na obraz i podobieństwo Boże i jesteśmy powołani do bycia synami i córkami w Bogu”.

W swoim oświadczeniu filadelfijski hierarcha wyłuszczył pięć punktów z nauczania o. Martina, które stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła. Po pierwsze, jezuita namawia osoby z pociągiem seksualnym do osób tej samej płci lub cierpiących na dysforię płciową, aby określali się z pozycji swoich zaburzeń – czyli używali akronimu „katolicy LGBT”. Ponadto, wzywa do używania tego określenia w oficjalnych dokumentach Kościoła. Abp Chaput podkreśla, że Kościół – podczas gdy uznaje cielesność jako integralną część ludzkiej tożsamości, to podkreśla, że seksualne żądze nie mogą definiować tego kim jesteśmy.

Po drugie, o. James Martin SJ przekonywał w przeszłości, że ludzie „rodzą się” jako homoseksualiści. Jest to nieprawda zarówno z biologicznego, psychologicznego, jak i psychiatrycznego punktu widzenia. Jezuita określił też wielowiekowe nauczanie Kościoła w tej materii, zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego jako „okrutne” i nie odzwierciedlające prawdy.

Ojciec Martin współpracuje i wspiera organizacje ignorujące nauczanie Kościoła takie jak New Ways Ministry czy PRIDE. Buduje, zdaniem hierarchy „nieintencjonalnie” wśród wiernych nadzieję, że nauczanie Kościoła dotyczące ludzkiej seksualności może zostać zmienione. Sugeruje także, że Kościół nie posiada wystarczającego autorytetu by wypowiadać się na temat intymności w związkach jednopłciowych.

Do krytyki o. Martina dołączył także bp Thomas Paprocki ze Springfield w Illinois. W oświadczeniu wspierającym abp Chaputa określa nauczanie jezuity za „skandaliczne”, a jego przesłanie uznał za wprowadzające zamęt i podział wśród wiernych.

Źródło: lifesitenews.com / catholicphilly.com

PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-09-20) | https://www.pch24.pl/abp-chaput--prohomoseksualny-o--james-martin-sj-nie-mowi-z-pozycji-autorytetu-kosciola,70976,i.html

Skip to content