Papież o krytyce ze strony konserwatywnych hierarchów: To zaszczyt!

Podczas lotu do Mozambiku papież Franciszek tradycyjnie rozmawiał z dziennikarzami, znajdującymi się na pokładzie samolotu. Francuskiemu reporterowi powiedział, że to zaszczyt dla niego, iż krytykują go konserwatywni hierarchowie amerykańscy.  

Reporter Nicolas Seneze z „La Croix” właśnie opublikował książkę, opisującą konserwatywną amerykańską opozycję wobec papieża. Senese podarował Ojcu Świętemu egzemplarz opracowania pt. „Comment l’Amerique veut changer de pape” (Jak Ameryka chciała zmienić papieży) podczas lotu 4 września. Franciszek w krótkiej wymianie powiedział reporterowi: – To zaszczyt, gdy Amerykanie mnie atakują. Wyjaśnił, że słyszał o książce, ale nie był w stanie znaleźć jej kopii. Publikacja dostępna obecnie jedynie w języku francuskim, trafiła do sprzedaży w dniu lotu papieskiego. Opracowanie zawiera długą listę oskarżeń przeciwko papieżowi Franciszkowi, wysuniętych w sierpniu 2018 r. przez abp Carlo Maria Vigano, byłego nuncjusza w Stanach Zjednoczonych, łącząc je z krytyką, głównie katolików amerykańskich, kwestionujących legalność posługi papieża Franciszka.

Teza Seneze’a głosi, że „rygorystyczni” katolicy, głównie bogaci, sprzeciwiają się naciskom papieża Franciszka na miłosierdzie i nie zgadzają się z jego polityką wobec Kuby oraz Chin, a także odrzucają „zagadnienia etyczne” poruszane przez Franciszka w sprawie sposobu funkcjonowania gospodarki światowej.  Gdy reporter przekazał egzemplarz swojej publikacji doradcy papieża, Franciszek skomentował: „To bomba”. Wkrótce po tym, jak papież wrócił na swoje miejsce, rzecznik watykański Matteo Bruni przyszedł do dziennikarzy z oświadczeniem. – W nieformalnym kontekście papież chciał powiedzieć, że zawsze uważa krytykę za zaszczyt, szczególnie gdy pochodzi ona od autorytatywnych myślicieli, w tym przypadku wywodzących się z ważnego narodu – tłumaczył.

Portal cruxnow.com komentuje, że faktycznie nie wszyscy Amerykanie lubią Franciszka. Sondaże ośrodka Pew Research Center z zeszłego roku wskazywały na gwałtowny spadek aprobaty dla Ojca Świętego ze względu na skandale związane z wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych. Ale nawet wtedy pokazywały one, że aż 51 proc. wszystkich dorosłych Amerykanów pozytywnie ocenia Franciszka. Pośród tej grupy było 70 procent katolików. Franciszek wyraźnie faworyzuje trzech amerykańskich kardynałów: ks. Kevina Farrella, który stoi na czele watykańskiej dykasterii ds. świeckich i rodziny, a także ks. Blase Cupicha z Chicago i ks. Josepha Tobina z Newark. Są to trzej hierarchowie spośród 70. nowych kardynałów, którym papież Franciszek nadał tak wysoką godność w Kościele.  Co więcej – przypomina portal – Franciszek odbył również bardzo udaną podróż do USA w 2015 r. Zatrzymał się w Nowym Jorku, dla którego wymyślił zupełnie nowe słowo w języku włoskim – stralimitata (poza wszelkimi granicami), aby opisać swoje wrażenia z pobytu w metropolii.

Cruxnow.com zauważa również, że znaczna część elit amerykańskich sprzeciwia się upolitycznieniu Kościoła. Dwa lata temu kluczowi sojusznicy Franciszka opublikowali artykuł w redagowanym przez Watykan czasopiśmie, oskarżając konserwatywnych amerykańskich katolików o zaangażowanie się w „ekumenizm nienawiści” z ewangelikami. Konserwatywni katolicy w Stanach Zjednoczonych skrytykowali papieża w różnych kwestiach, począwszy od jego spojrzenia na kapitalizm, po otwartość, pozwalającą rozwiedzionym małżeństwom na ponowne przyjmowanie Komunii Świętej. Książka Seneze’a wskazuje jeszcze  na inne źródła konsternacji, w tym na sprzeciw papieża wobec kary śmierci i nacisk na przeciwdziałanie „zmianom klimatycznym”, za które obwinia się człowieka.  

We wrześniu ubiegłego roku ponad 80 proc. katolickich demokratów popierało papieża Franciszka w porównaniu z nieco ponad 60 proc. katolickich republikanów. Wiele amerykańskich katolickich serwisów informacyjnych, w tym LifeSite i Church Militant, często krytykowały argentyńskiego duchownego.

Amerykański kardynał Raymond Burke dołączył do szeregu innych kardynałów, publikując kilka pytań na temat apostolskiej adhortacji „Amoris laetitia”, zmieniającej nauczanie Kościoła w sprawie Komunii Świętej dla rozwodników. Do tej pory nie otrzymali oni odpowiedzi w związku z podnoszonymi wątpliwościami.

Franciszek 4 września udał się na kilkudniową pielgrzymkę do Afryki, podczas której odwiedzi Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Powróci do Włoch 10 września.  Do Mozambiku przybył jako „pielgrzym nadziei, pokoju i pojednania.” W sierpniu w tym kraju rząd i Renamo, były ruch partyzancki, który stał się główną partią opozycyjną, podpisały porozumienie pokojowe, aby formalnie zakończyć konflikt wojenny trwający dziesięciolecia.

Podczas ostatniej papieskiej wizyty papieża Jana Pawła II w 1988 r. wojna domowa wciąż trwała. Zanim doszło do zawieszenia broni w 1992 r. w wyniku działań wojennych zginęło ponad milion ludzi!

Papież spotkał się z przedstawicielami rządu, liderami opozycji i dyplomatami. W przyszłym miesiącu zaplanowano wybory, które będą pierwszą próbą dla traktatu pokojowego. Mozambik dochodzi do siebie po dwóch cyklonach, które zabiły ponad 1000 osób w regionie sześć miesięcy temu. Franciszek nie odwiedzi Beiry, miasta najbardziej dotkniętego przez burze.

Na Madagaskarze papież spotka się z prezydentem Andrym Rajoeliną, który objął urząd w styczniu po mocno kwestionowanych wyborach. Na Madagaskarze spośród około 25 mln mieszkańców, aż 90 proc. cierpi z powodu skrajnego ubóstwa. Około połowa populacji żyje też według miejscowych przekonań religijnych, a około 40 proc. to chrześcijanie, z czego katolicy stanowią połowę.

Papież wygłosi homilię w klasztorze karmelitanek. Średniowieczny zakon wywodzący swoje korzenie z góry Karmel, znajdującej się w Izraelu, na Madagaskarze zaczął posługę w 1921 roku. Franciszek odwiedzi grób błogosławionej Victoire Rasoamanarivo, malgaskiej kobiety, która żyła w drugiej połowie XIX wieku i przeszła na katolicyzm z animizmu w wieku 15 lat, pomimo gwałtownego sprzeciwu swojej rodziny. Wyszła za mąż dwa lata później za syna premiera. Gdy zagraniczni misjonarze zostali wydaleni w 1883 r. podczas wojny francusko-malgaskiej, stanęło w obronie katolików. Później poświęciła się trędowatym, biednym i chorym. Została beatyfikowana w 1989 r.

Papież będzie również odprawiał niedzielną Mszę Świętą i poprowadzi modlitwy w kilku społecznościach w stolicy Antananarywy, w tym w jednej z jego byłego ucznia, ojca Pedro Opeka, kapłana, którego organizacja zbudowała domy dla 25 tys. biednych ludzi. Ojciec Święty spędzi dzień w Port Louis, stolicy Mauritiusa, małej wyspie  znanej z pięknych plaż, będącej także rajem podatkowym. Około jedna czwarta z 1,4 miliona mieszkańców wyspy, to katolicy.

W Mozambiku papież Franciszek wezwał młodzież podczas międzyreligijnego spotkania w Maputo, w którym uczestniczyli katolicy, muzułmanie i wyznawcy hinduizmu, by nie bała się pisać nowej karty swego kraju pełnej nadziei, pokoju i pojednania. Wzywał, by nie rezygnowała z marzeń.  Podczas spotkania, młodzi muzułmanie śpiewali, że „islam jest pokojem; islam jest przeciwko przemocy; wszyscy jesteśmy braćmi”, hinduiści podkreślili: „wreszcie pojednani, budujemy wspólnie pokój”, a katolicy modlili się słowami św. Franciszka: „Panie uczyń nas narzędziem naszego pokoju”. Cały stadion, na którym zebrało się 15 tys. młodych Mozambijczyków kilkakrotnie skandował wspólnie z Papieżem „pojednanie, pojednanie, pojednanie” oraz „podaj drugiemu rękę” – relacjonuje portal Vatican News.

Jesteście ważni! Musicie o tym wiedzieć, musicie w to uwierzyć: jesteście ważni! Jesteście bowiem nie tylko przyszłością Mozambiku, Kościoła i ludzkości; jesteście teraźniejszością: z tym wszystkim czym jesteście i co czynicie już wnosicie wkład w chwilę obecną, z tym co najlepsze możecie dać dzisiaj – mówił Franciszek. – Bez waszego entuzjazmu, waszych pieśni, waszej radości życia, czymże by była ta ziemia? Widząc, jak śpiewacie, uśmiechacie się, tańczycie pośród wszystkich trudności, jakie przeżywacie, to najlepszy znak, że wy, młodzi, jesteście radością tej ziemi, radością dnia dzisiejszego – dodał.

Źródło: cruxnow.com, washnigtonexaminer.com, catholicherad.co.uk, reuters.com, vaticannews.va

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-09-06) | https://www.pch24.pl/papiez-o-krytyce-ze-strony-konserwatywnych-hierarchow--to-zaszczyt-,70703,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content