USA: Test rakiety, zakazanej przez INF

Rosja oskarża USA o podniesienie militarnego napięcia na świecie po testach pocisku manewrującego, który trafił cel po przeleceniu ponad 500 km. Rakiety o takim zasięgu są zakazane przez traktat INF (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu). Stany Zjednoczone zawiesiły ten traktat na początku lutego br., a na początku sierpnia od niego odstąpiły pod pretekstem testowania przez Rosję rakiet Nowator 9M729, które zdaniem USA łamią przepisy tej umowy. Rosja utrzymywała, że zasięg tych rakiet jest mniejszy niż 500 km.

Pentagon poinformował w poniedziałek, że miały miejsce testy rakiety manewrującej o zaięgu ponad 500 km. Był to pierwszy test pocisku podobnego typu po odstąpieniu USA od Traktaty INF.

„Ubolewamy, że Stany Zjednoczone najwyraźniej przyjęły kurs na eskalację napięć militarnych. Nie ulegniemy prowokacjom” – powiedział wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow.

„Nie pozwolimy na wciągnięcie nas w kosztowny wyścig zbrojeń” – dodał.

Traktat INF zakazywał USA i Rosji rozmieszczać i rozwijać pociski o zasięgu między 500 a 5500 km. Takie ograniczenia nakładane przez traktat miały zmniejszyć napięcie militarne w Europie i zahamować wyścig zbrojeń.

Wiceszef MSZ Rosji powiedział, że jego kraj nie ma zamiaru rozmieszczać nowe rakiety pośredniego zasięgu, chyba, że miałby to być odwet na działania USA.

(na podst. rp.pl/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Za: xportal.pl (20 sierpnia 2019) | http://xportal.pl/?p=35192

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content