Tysiąc Filipińczyków przyjedzie do Szczecina do pracy w stoczni

Aktualizacja: 2019-08-7 8:15 am

Towarzystwo Okrętowe w porozumieniu ze Stocznią Szczecińską chce sprowadzić do Szczecina około tysiąc Filipińczyków.

Paweł Pietruszczak, prezes Towarzystwa Okrętowego tłumaczy swoją decyzję w rozmowie z „Głosem Szczecińskim”.

„Polscy fachowcy z branży wyjechali z kraju, a Ukraińców przejmują Niemcy. A Filipińczycy są katolikami, nie muzułmanami i z tą nacją nie powinno być u nas kłopotu. A z różnymi innymi nacjami różne rzeczy się dzieją. Poza tym Filipińczycy są silnie związani z gospodarką morską” – powiedział.

Pierwsi pracownicy z Filipin przyjadą na kontrakty do Szczecina już na przełomie roku, mają być zakwaterowani w mieszkaniach lub hotelach robotniczych

„Nie przyjadą z rodzinami. Po skończonym kontrakcie wyjadą z Polski” – twierdzi Pietruszczak.

„Filipińczycy potrzebni nam są w Stoczni Szczecińskiej do budowy promu. Potrzebni są nam spawacze, rurarze, pracownicy obróbki stali” – poinformowała „Głos Szczeciński” Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca Rady Nadzorczej Stoczni Szczecińskiej sp. z o.o.

Według obliczeń Dziennika Gazeta Prawna na podstawie danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gwałtownie rośnie liczba zezwoleń na pracę wydawanych dla Azjatów. W ubiegłym roku Azjaci otrzymali ponad 50 tys. zezwoleń na pracę w Polsce, co stanowi ponad 2,5-krotny wzrost. Dominują wśród nich Napalczycy, Hindusi, Azerowie, Uzbecy, Filipińczycy, Chińczycy, Wietnamczycy, Pakistańczycy, Tadżykowie, Kazachowie, Kirgizi oraz obywatele Korei Południowej i Bangladeszu.

Kresy.pl / gs24.pl / GDP

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=109170 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]