Aktualizacja strony została wstrzymana

Wielka Brytania: nie będzie procesu beatyfikacyjnego Gilberta K. Chestertona

Biskup angielskiej diecezji Nottingham postanowił nie rozpoczynać procesu beatyfikacyjnego znanego pisarza Gilberta Keitha Chestertona. Decyzję tę bp Peter Doyle ogłosił w liście do Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego. Wytłumaczył ją trzema powodami: brakiem lokalnego kultu, niemożliwością określenia wzorca jego osobistej świętości, a także jego antysemityzmem.

Wielka Brytania: nie będzie procesu beatyfikacyjnego Gilberta K. Chestertona

W 2013 r. sprawdzenie możliwości otwarcia procesu zostało powierzone jednemu z kanoników. Ks. John Udris, prowadzący czynności sprawdzające, powiedział wtedy, że wykraczający poza konwencjonalne wyobrażenia o świętości Chesterton, mógłby być ogromnym wzorem dla Kościoła. Po sfinalizowaniu badań, bp Doyle konsultował sprawę z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych.

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) znany jest powszechnie jako autor cyklu nowel detektywistycznych, których główną postacią jest Ojciec Brown. Jednak gdy w wieku 48 lat przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm, stał się jego apologetą. Napisał m.in. takie książki jak „Człowiek, który był Czwartkiem”, „Latając gospoda”, a także „Heretycy”, „Ortodoksja” i „Święty Franciszek z Asyżu” oraz liczne eseje.

Do czytania książek Chestertona zachęcał w Roku Wiary abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, przedstawiając go jako jednego z chrześcijańskich pisarzy, którzy potrafili pisać o wierze.

O przygotowaniach do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Chestertona mówił już w 2013 r. Dale Ahlquist, przewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego, na 32. Konferencji Chestertonowskiej w Worcester w USA. Ahlquist – który napisał m.in. książkę o Chestertonie „Apostoł zdrowego rozsądku” – ujawnił, że propozycję wyniesienia Chestertona na ołtarze wspierał arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Bergoglio, obecny papież Franciszek.

KAI

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Skoro sprawy mają się tak, to wypada zadać pytanie. Co w takim razie stanie się z procesem beatyfikacyjnym kardynała Hlonda?
Xyz

Dobrze, że wyniesienie na Ołtarze o. Maksymiliana Kolbe odbyło się jednak w trochę innej epoce. Dziś nie miałby na to żadnych szans. Polityczna poprawność zabija również hierarchiczny Kościół.
Karol

„Antysemityzm” i po sprawie. Tyle jeśli idzie o mężną walkę ze światem
Koleś

Czy szerokie czytelnictwo książek Gilberta Keitha Chestertona nie jest dowodem jego bynajmniej nie lokalnego kultu?
Rys

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-08-03) | https://www.pch24.pl/wielka-brytania--nie-bedzie-procesu-beatyfikacyjnego-gilberta-k--chestertona,69929,i.html

Skip to content