Metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś zdjął ekskomunikę z księdza Michała Misiaka

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, po podjętej pokucie i złożeniu wyznania wiary przez ks. Michała Misiaka, zdjął z niego ekskomunikę. Tę najcięższą kanoniczną karę znany łódzki duszpasterz i ewangelizator zaciągnął przyjmując chrzest w niekatolickiej wspólnocie.

Metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś zdjął ekskomunikę z księdza Michała Misiaka

Ks. Abp Grzegorz Ryś. FOT.:Adam Walanus [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Abp Grzegorz Ryś w dokumencie skierowanym do ks. Misiaka napisał: „W oparciu o kanon 1355 par. 2 Kodeksu prawa kanonicznego, mając na uwadze podjęty przez Księdza czas pokuty i nawrócenia i złożone przede mną Wyznanie Wiary, niniejszym zwalniam Księdza z kary ekskomuniki wiążącej mocą samego prawa, którą zaciągnął Ksiądz 24 maja br.”.

Po ogłoszonej 18 czerwca 2019 roku informacji o ekskomunice ks. Misiaka, podjęto w wielu wspólnotach w intencji jego nawrócenia modlitwy i post.

Ks. Misiak od jakiegoś czasu kontynuuje w Łodzi akcję ewangelizacyjną, rozmawiając z przysiadającymi się do niego na ławkę osobami. „Zapraszam Cię na wspólną modlitwę i rozmowę. Mam dla Ciebie czas i błogosławieństwo od mojego arcybiskupa. Ps. Zapraszam szczególnie samotnych, oszukanych, szukających nadziei i siły do wybaczenia oraz osoby żyjące bez sakramentów. Rozumiem Cię dziś lepiej” – napisał na swoim facebookowym profilu.

W związku ze zdjęciem ekskomuniki, ks. Misiak może już odprawiać Mszę i spowiadać.

O sprawie księdza Michała Misiaka media informowały w czerwcu. O zaciągnięciu ekskomuniki poinformowała Kuria Metropolitalna Łódzka. W komunikaciej z 21 czerwca 2019 była mowa o kanonie 1364 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: „Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2; duchowny może być ponadto ukarany karami, o których w kan. 1336, § 1, n. 1,2 i 3”.

Z kolei w komunikacie z 24 lipca 2019 ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś przytoczył kanon 1355 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Głosi on: „Z kary wiążącej mocą samego prawa, jeszcze nie deklarowanej, ustanowionej ustawą, jeśli nie jest zarezerwowana Stolicy Apostolskiej, może zwolnić ordynariusz własnych podwładnych oraz tych, którzy przebywają na jego terytorium lub na nim dopuścili się przestępstwa, a także każdy biskup w akcie sakramentalnej spowiedzi”.

O. Remigiusz Recław SJ, ostatni proboszcz Michała Misiaka, z którym współpracował w Łodzi, poinformował w opublikowanym na kanale YouTube jezuickiej wspólnoty Mocni w Duchu filmie, że ks. Misiak „przyjął chrzest, którego udzielił mu protestant”.

Sam ks. Misiak w opublikowanym w sieci video mówił o powodach odejścia z Kościoła. Zdradził między innymi, że narastał w nim bunt wobec celibatu. – Walczyłem mocno, jeździłem do biskupa, mówiłem, że sobie nie radzę, że się zakochałem, on mnie przenosił na następną parafię, potem znowu przychodziła przyjaźń, czysta, bez współżycia – mówił. – Powiedziałem biskupowi, że mam pragnienie małżeństwa, że mam ochotę kochać, że chciałbym mieć żonę, ewangelizować, być księdzem, nawet gdzieś daleko na misjach, ale z żoną. Biskup odpowiedział, że nie ma takiej możliwości. Michaś, koniec marzeń, schodzisz na ziemię, idziesz na wikariusza do parafii, albo piszesz do Watykanu nie o zwolnienie z celibatu, ale o wydalenie z kapłaństwa – dodał.

Warto zauważyć, że duchowny z którego została zdjęta ekskomunika nadal nie zwalnia tempa… W opubilikowanym we środę na Facebooku wpisie czytamy: Przez ostatnie cztery dni miałem ok. 60 spotkań na „Ławeczce”. Pan potwierdził moją nową misję… 50% mężczyzn, którzy przyszli na modlitwę i rozmowę poruszyło nowy/stary problem… „Czuję powołanie do kapłaństwa, ale nie mam powołania do celibatu…” Kościele święty!!! to znak czasu. O Biblijnym czyli nieprzymusowym celibacie to sam Duch mówi dziś do Kościoła. Źycie jest piękne, a to co najpiękniejsze jest jeszcze przed nami.

KAI/PCh24.pl/FB

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-07-24)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Aaaa teraz wszystko jasne. Chłopak ma przecieki, że na synodzie amazońskim zniosą celibat i jak tylko się to potwierdzi to weźmie ze sobą żonę i pojedzie na misje ????
Jozef

Kolejna po ks. Lemanskim, „charyzmatyku” Zielinskim, przygarnieta przez abp. Rysia zagubiona owieczka. Kosciol lodzki kosciolem „otwartym”.
Krakowianka

Grzech był publiczny. Był ogólnym zgorszeniem. Czy nie powinna teraz temu towarzyszyć „publiczna” pokuta. Np, Pól roku w zamkniętym klasztorze. Zakaz spowiedzi. Rok sprawowania Mszy bez wiernych. Nie wyobrażam sobie że wróci do parafii.
Mirrro

Ten ksiądz sam zaciągnął na siebie ekskomunikę. Nikt na niego jej nie „rzucił”. Gdy wpierasz się wiary tu przyjęcie protestanckiego chrztu to działa to z automatu.
@Grażyna

Tak szybko się nawrócił? Protestanckie herezje maja się dziś dobrze w kościele posoborowym-bezjajecznym.
raf

Ks Michał Misiak publicznie głosi, że kapłaństwo bez celibatu nie jest złe. To wielkie zgorszenie głoszenie takich poglądów. Zniesieni ekskomuniki wielkim błędem.
Tomasz Duszyk


 

Skip to content