Tak umiera Zachód! Co piąty kościół przerobiony na dyskotekę, mieszkania, muzea

Aktualizacja: 2019-07-12 12:14 pm

Holenderski dziennik “Trouw” informuje o tym, że w Holandii w co piątym kościele od lat nie odprawia się nabożeństw, a świątynie zamieniają się w biura, muzea, mieszkania, a nawet sale gimnastyczne

W Holandii znajduje się około 7 tysięcy budynków kościelnych należących zarówno do Kościoła katolickiego jak i do Kościołów protestanckich. Jak zauważa gazeta, prawie 1400 z nich wykorzystywanych jest do celów innych niż religijne.

Z dokumentacji na ten temat wynika, że aż 30 procent z tych budynków zostało przekształcone na mieszkania, 20 procent na cele kulturalne i społeczne a 15 procent zostało przekształcone na biura i sklepy. Budynki kościelne są także wykorzystywane jako bary, restauracje czy siłownie, jednak najbardziej groteskowym przypadkiem jest przeobrażenie starego kościoła na klub nocny.

Jak zauważa gazeta wiele z tych budynków została zbudowana w latach 1800-1970, więc wiele z nich mogłoby służyć jako zabytek.

Dziennik “Trouw” wskazuje również na różnicę jaka zachodzi miedzy wyznaniami. Zdecydowana większość z przekształcanych budynków należała do Kościołów protestanckich. Kościoł katolicki nie jest tak tolerancyjny i otwarty na sprzedaż budynków kościelnych , z uwagi na ich znaczenie sakralne.

Źródło: fronda.pl Autor: JB

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108847 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]