Kardynał Rai: pokojowy plan Kushnera „policzkiem wieku”

Aktualizacja: 2019-07-3 4:53 pm

Projekt, który miałby przynieść pokój pomiędzy Żydami a Palestyńczykami i na całym Bliskim Wschodzie, okrzyknięty przez niektórych „planem wieku”, a zaproponowany przez Jareda Kushnera, członka administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, jest tak naprawdę „policzkiem wieku”. Opinię tę wyraził maronicki patriarcha, kardynał Bechara Butros Rai.

Zdaniem libańskiego hierarchy, policzek ten wymierzony jest zarówno w uchodźców palestyńskich, jak i syryjskich, którzy powinni powrócić na swoje terytoria, aby tam chronić własne dziedzictwo i umacniać swoją cywilizację.

Plan Kushnera przedstawiony w Bahrajnie przewiduje przeznaczenie kwoty 50 miliardów dolarów na inwestycje ekonomiczne w krajach, gdzie przebywa większość uchodźców z Palestyny i Syrii. Chodzi przede wszystkim o Liban, Egipt i Jordanię. Według opinii kardynała Raia, w przedsięwzięciu tym chodzi przede wszystkim o przeszczepienie i naturalizację uchodźców pod przykrywką pomocy finansowej.

–  Gdyby intencja związana z tą propozycją była naprawdę uczciwa – stwierdził kardynał –  to byłoby lepiej dla Palestyńczyków, aby ich wesprzeć i odbudować im kraj, dając szansę powrotu do swoich domów. Podobnie w przypadku Syryjczyków: trzeba im pomoc w odbudowie ich domów, ich podmiotowości i instytucji – podkreślił.

Źródło: KAI/vaticannews

RoM

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108700 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]