Aktualizacja strony została wstrzymana

NYT: USA eskalują cyberataki na rosyjską sieć energetyczną

W ciągu ostatniego roku amerykańskie służby nasiliły włamania do systemów informatycznych rosyjskiego sektora elektroenergetycznego. Częściowo mają one służyć zainstalowaniu szkodliwego oprogramowania, które może zostać uruchomione w razie potrzeby, a częściowo wysłaniu ostrzeżenia Władimirowi Putinowi. – napisał w sobotę New York Times.

Nowojorski dziennik oparł swoje doniesienia na rozmowach, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy przeprowadził z byłymi i obecnymi urzędnikami amerykańskiej administracji. Przekazali oni informacje, że Amerykanie „bardziej agresywnie” przystąpili do infekowania rosyjskich systemów szkodliwym oprogramowaniem. Ma to być odpowiedź na analogiczne działania, które Rosja od dawna przeprowadza wobec amerykańskich elektrowni, rurociągów naftowych i gazowych oraz wodociągów. Jak pisze NYT, rozpoczęte w ubiegłym roku działania United States Cyber Command, części Pentagonu odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo, osiągnęły niespotykaną dotąd skalę.

„W ciągu ostatniego roku stało się to o wiele bardziej agresywne” – powiedział NYT jeden z wyższych rangą przedstawicieli wywiadu chcący zachować anonimowość i odmawiający podania jakichkolwiek szczegółów. „Robimy rzeczy w skali, której nigdy nie rozważaliśmy kilka lat temu”. – dodawał ten człowiek.

Amerykańska administracja odmawia udzielania szczegółowych informacji na temat tych tajnych operacji, lecz doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton potwierdził w ostatni wtorek, że USA wzięły na cel szersze spektrum celów cyfrowych, „by powiedzieć Rosji, lub komukolwiek innemu”, kto angażuje się w operacje w cyberprzestrzeni przeciw USA, że „zapłaci [za to] cenę”.

Jak pisze NYT, jak dotąd nie ma dowodów, że Amerykanie wyłączyli jakąkolwiek rosyjską elektrownię, podobnie jak Rosjanie nie zrobili tego wobec USA. Infekowanie systemów drugiej strony ma okazać się pomocne w razie wybuchu większego konfliktu między USA a Rosją, kiedy będzie można aktywować wprowadzone kody. Niektóre z takich akcji mają być też celowo przeprowadzane w taki sposób, by przeciwnik się o nich dowiedział – ma być to rodzaj przestrogi.

Kresy.pl / NYT

Za: Kresy.pl (16 czerwca 2019)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Widać jak na dłoni, że syjoniści amerykańscy prowokują i szykują się do rozpoczęcia wojny, może i światowej. Niestety, obecny rząd w Polsce uczestniczy aktywnie w tej hucpie, która będzie miała szczególnie bolesne i krwawe skutki właśnie dla Polski. Daj Boże aby i rządzący w Polsce i naród polski przejrzeli na oczy i zobaczyli wreszcie, że są narzędziem wykorzystywanym w globalnych rozgrywkach, i aby wycofali się z tej niebezpiecznej gry.

 


 

Skip to content