Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Walter Kasper: Kościół w przyszłości może wyświęcać kobiety na biskupów

Według kard. Waltera Kaspera w Kościele katolickim zasadniczo możliwe byłoby wyświęcanie kobiet na biskupów. Obecnie wprawdzie nie ma na to szans, ale w przyszłości rzecz może ulec zmianie.

Kard. Walter Kasper uchodzi za „nadwornego teologa” papieża Franciszka. To właściwy autor adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, która stała się podstawą dopuszczania do Komunii świętej rozwodników i niektórych protestantów. Teraz zabrał głos na temat udzielania kobietom święceń kapłańskich.

Kto po uznanym profesorze dogmatyki oczekiwałby w tej sprawie ortodoksyjnego stanowiska, srodze się jednak rozczaruje, ponieważ dla kard. Kaspera udzielanie kobietom nawet święceń biskupich jest zasadniczo możliwe.

Hierarcha był pytany o sprawę podczas dyskusji w centrum kultury „Haus am Dom” we Frankfurcie nad Menem. „Ufam silnie Duchowi Świętemu, ale nie jestem na Jego miejscu” – powiedział kard. Kasper, dopytywany czy byłoby to teologicznie możliwe. Jak dodał, on sam został biskupem 30 lat temu. W tym czasie nauczył się patrzeć realistycznie na to, co jest „możliwe tu i teraz w jakimś konkretnym obszarze”. Jak dodał, nie chciałby żyć w utopijnym świecie. Wyświęcania kobiet na biskupów jednak nie wykluczył. Stwierdził, że byłoby to możliwe „w ciągu kilku stuleci”. „Na dzisiaj nie ma na to konkretnych perspektyw” – dodał.

Jego wypowiedź jest nieco zaskakująca, ponieważ jeszcze na początku czerwca hierarcha powiedział, że św. Jan Paweł II „ostatecznie” wyjaśnił sprawę kapłaństwa kobiet, w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis rezerwując święcenia dla mężczyzn.

W przestrzeni niemieckojęzycznego Kościoła katolickiego coraz częściej słyszy się, że ewentualne kapłaństwo kobiet mogłoby zostać wprowadzone przez następny sobór. Mówił o tym w ubiegłym roku między innymi cieszący się papieską sympatią arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, a później także kilku niemieckich biskupów.

Źródło: Katholisch.de

Pach

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-06-15)

 


 

.