Aktualizacja strony została wstrzymana

Abp G. Ricchiuti: wielu biskupów chce zniesienia celibatu. Ja również

Jest wielu biskupów, którzy opowiadają się za zniesieniem obowiązkowego celibatu – ujawnił abp Giovanni Ricchiuti, ordynariusz diecezji Altamura-Gravina-Acquaviva delle Fonti na południu Włoch, przewodniczący włoskiej Pax Christi. On sam opowiada się za takim rozwiązaniem. Co więcej, jego zdaniem, do kapłańskiej posługi powinni zostać przywróceni księża, którzy się ożenili.

„Uważam, że tak jak po drugim Synodzie o rodzinie Kościół uruchomił proces rozeznania w sprawie dopuszczania do Komunii osób rozwiedzionych, które zawarły drugi związek, tak samo byłoby dobrze, gdyby coś podobnego stało się z tymi kapłanami. Każdy przypadek trzeba rozważyć z osobna” – powiedział włoski arcybiskup tytularny.

Odnosząc się natomiast do Synodu Biskupów o Amazonii, z którym wiązane są nadzieje na dopuszczenie do święceń żonatych mężczyzn, hierarcha stwierdził, że opowiada się za powszechnym przyjęciem takiego rozwiązania. Jego zdaniem obok kapłanów żyjących w celibacie i całkowicie oddanych posłudze, mogliby też być księża na część etatu, którzy pomagaliby tam, gdzie brakuje powołań.

Arcybiskup przypomniał ponadto, że o dobrowolnym celibacie była już mowa na Soborze Watykańskim II. Paweł VI zastrzegł tę kwestię dla siebie i dlatego niczego w tej sprawie nie uczyniono.

KAI

pt

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

No tak. Widać nawet w pojęciu niektórych biskupów ksiądz to też zawód.
sp

Mam pytanie dlaczego zonaci mężczyźni molestują i gwalcą?
Zyta

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-06-10) | https://www.pch24.pl/abp-g--ricchiuti--wielu-biskupow-chce-zniesienia-celibatu--ja-rowniez,68847,i.html

Skip to content