Aktualizacja strony została wstrzymana

Iran: dolar USA narzędziem terroryzmu

Przemawiając na konferencji ekonomicznej w Teheranie 9. czerwca, minister spraw zagranicznych Iranu Mohamad Dżawad Zarif stwierdził że „Potęga Ameryki opiera się na dolarze; duża część potęgi ekonomicznej Ameryki zniknęłaby, gdyby państwa wyeliminowały dolara ze swoich systemów gospodarczych”. Irański minister zauważył też, że „(sankcje USA) z definicji są formą ekonomicznego terroryzmu, ponieważ USA, na drodze tego co ich prezydent nazywa (ekonomiczną) wojną, wywierają presję na zwykłych Irańczyków, by doprowadzić do zmiany polityki ich rządu”.

W podobnym duchu wypowiedział się 7. czerwca na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu  prezydent Rosji Władimir Putin: „Kraje które w przeszłości chwaliły wolny handel z otwartą i uczciwa konkurencją, obecnie posługują się językiem wojny handlowej i sankcji; uciekają się do spektakularnych ekonomicznych napaści, zastraszania, oraz wszelkich nierynkowych metod dla wyeliminowania konkurencji”.

Zarówno Iran jak i Rosja są ofiarami jankeskich sankcji gospodarczych. 8. maja 2018 r. USA ogłosiły wycofanie się z podpisanego w 2015 r. wspólnie z Chinami, Rosją, Niemcami, Francją  UK i Iranem porozumienia o zawieszeniu sankcji przeciw temu ostatniemu w zamian za zawieszenie przez Teheran projektu wzbogacania uranu (Wspólny Wszechstronny Plan Działania – Joint Comprehensive Plan of Action, JCPA). W maju br. USA ogłosiły też wysłanie na wody sąsiadujące z Iranem grupy bojowej lotniskowca USS Abraham Lincoln i grupy uderzeniowej bombowców. Waszyngton zapowiedział także przemieszczenie w region Zatoki Perskiej dodatkowych 1 500 żołnierzy. Teheran zostawił natomiast 60 dni pozostałym sygnatariuszom JCPA na zagwarantowanie zabezpieczenia interesów irańskich, zapowiadając, w razie braku takich rozwiązań, powrót do polityki częściowego wzbogacania uranu [1].

(na podst. sputniknews.com opr. RL)

[1] https://sputniknews.com/world/201906091075756703-irans-zarif-calls-elimination-dollar-stop-us-economic-terrorism/ (09.06.2019).

Za: xportal.pl (9 czerwca 2019) | http://xportal.pl/?p=34773

Skip to content