Kard. Kasper: jeśli amazońscy biskupi poproszą, papież wyświęci żonatych mężczyzn

Niemiecki kardynał Walter Kasper, określony przez Franciszka mianem „dobrego, mądrego teologa”, podzielił się swoimi przewidywaniami odnośnie zbliżającego się Synodu Amazońskiego. Zdaniem hierarchy, jeżeli amazońscy biskupi poproszą papieża o możliwość udzielania święceń kapłańskich viri probati (żonatym mężczyznom), to biskup Rzymu wyrazi na to zgodę.

„Jeśli biskupi za obopólną zgodą wystąpią o uznanie wyświęconych mężczyzn – zwanych viri probati – to moim zdaniem papież to zaakceptuje” – przekonuje były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. „Celibat to nie dogmat. To nie jest niezmienna praktyka” – dodaje.

Niemiecki hierarcha przyznał, że jest zwolennikiem celibatu jako obowiązkowej drogi poświęcenia życia sprawie Jezusa Chrystusa. „Jednak nie wyklucza to żonatego mężczyzny od sprawowania kapłańskiej służby w specjalnych sytuacjach” – przekonuje.

Pytanie dotyczące wyświęcania żonatych mężczyzn zostanie podjęte podczas obrad Synodu Amazońskiego mającego się odbyć w październiku w Rzymie. Możliwość dopuszczania do funkcji kapłańskich żonatych mężczyzn ma być odpowiedzią na niedostateczną liczbę kapłanów na trudno dostępnych terenach, np. w Amazonii czy na wyspach Pacyfiku, gdzie na olbrzymim terenie brakuje księży do pracy duszpasterskiej.

Źródło: cruxnow.com

PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-06-07) | https://www.pch24.pl/kard--kasper--jesli-amazonscy-biskupi-poprosza--papiez-wyswieci-zonatych-mezczyzn,68813,i.html

Skip to content