Kard. Kasper: jeśli amazońscy biskupi poproszą, papież wyświęci żonatych mężczyzn

Aktualizacja: 2019-06-8 1:43 pm

Niemiecki kardynał Walter Kasper, określony przez Franciszka mianem „dobrego, mądrego teologa”, podzielił się swoimi przewidywaniami odnośnie zbliżającego się Synodu Amazońskiego. Zdaniem hierarchy, jeżeli amazońscy biskupi poproszą papieża o możliwość udzielania święceń kapłańskich viri probati (żonatym mężczyznom), to biskup Rzymu wyrazi na to zgodę.

„Jeśli biskupi za obopólną zgodą wystąpią o uznanie wyświęconych mężczyzn – zwanych viri probati – to moim zdaniem papież to zaakceptuje” – przekonuje były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. „Celibat to nie dogmat. To nie jest niezmienna praktyka” – dodaje.

Niemiecki hierarcha przyznał, że jest zwolennikiem celibatu jako obowiązkowej drogi poświęcenia życia sprawie Jezusa Chrystusa. „Jednak nie wyklucza to żonatego mężczyzny od sprawowania kapłańskiej służby w specjalnych sytuacjach” – przekonuje.

Pytanie dotyczące wyświęcania żonatych mężczyzn zostanie podjęte podczas obrad Synodu Amazońskiego mającego się odbyć w październiku w Rzymie. Możliwość dopuszczania do funkcji kapłańskich żonatych mężczyzn ma być odpowiedzią na niedostateczną liczbę kapłanów na trudno dostępnych terenach, np. w Amazonii czy na wyspach Pacyfiku, gdzie na olbrzymim terenie brakuje księży do pracy duszpasterskiej.

Źródło: cruxnow.com

PR

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108339 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]