Aktualizacja strony została wstrzymana

Ks. Józef Tischner był zarejestrowany przez SB jako konsultant i kontakt operacyjny

Jak poinformował historyk prof. Sławomir Cenckiewicz, znany filozof i kapelan Solidarności – ks. Józef Tischner, był zarejestrowany jako konsultant i kontakt operacyjny SB. Służby komunistyczne wpisały go do swoich baz w 1984 roku. Rejestracji dokonał IV Departament MSWiA, prowadzący walkę z Kościołem.

Szokująca informacja dotycząca obecności ks. Józefa Tischnera w komunistycznych dokumentach została opublikowana przez prof. Sławomira Cenckiewicza z Wojskowego Biura Historycznego. Naukowiec ujawnił zaskakujące informacje powołując się na książkę pt. „Kryptonim Klan. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ Solidarność w Gdańsku”, której był naukowym recenzentem.

Były kapelan Solidarności w 1983 roku został wpisany do komunistycznych baz jako „kandydat”. Następnie rejestracja została zmieniona na „kontakt operacyjny”. W ostatnim etapie ks. Józef Tischner był określany mianem „konsultanta”.

„1980-1983 rozpracowywany przez Wydział IV KW MO w Krakowie w ramach SOR krypt. „Leo”; 27 lipca 1983 roku zarejestrowany pod nr 81208 przez Departament IV MSW w kategorii „kandydat”, następnie KO (Kontakt Operacyjny); od 13 X 1988 r. konsultant; 30 I 1990 r. wyrejestrowany” – czytamy na łamach publikacji.

Departament IV MSWiA był znany jako organ prowadzący walkę z Kościołem katolickim. Ks. Józef Tischner był filozofem, profesorem na Papieskiej Akademii Teologicznej. W latach 80-tych współpracował z Solidarnością i został uznany za jednego z jej kapelanów. Publikował na łamach Tygodnika Powszechnego. Ks. Józef Tischner był także jednym z członków rady programowej Unii Wolności.

Źródło: wpolityce.pl, wp.pl

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Dobrze ludziom w glowkach namieszal, dzisiaj bylby kapelane GW.
Gosc

Jakos nie dziwi…jego filozofia, plynna jak u tow. Baumana. Kariera jaka robil. Nomi wreszcie zwiazki z Trybuna ludu bozego TYGODNIK POWSZECHNY,ktory do dzis idzie lijia towarzyszy z czerwonej wesolej gromady.
Trad

Tygodnik Powszechny i wszystko jasne.
Spostrzegawczy

 


 

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-06-03) | https://www.pch24.pl/ks--jozef-tischner-byl-zarejestrowany-przez-sb-jako-konsultant-i-kontakt-operacyjny,68703,i.html

Skip to content