Postępowy biskup z Niemiec: jesteśmy przed cezurą, która idzie być może jeszcze dalej niż reformacja

Aktualizacja: 2019-05-30 11:18 am

Kościół katolicki w Niemczech stoi w obliczu tsunami. Zaczęły się zmiany, które sięgają głębiej niż reformacja. Trzeba przygotować na to odpowiedź – mówi skrajnie progresywny biskup Franz-Josef Overbeck.

Postępowy biskup z Niemiec: jesteśmy przed cezurą, która idzie być może jeszcze dalej niż reformacja

Bp Franz-Josef Overbeck. FOT.Olaf Kosinsky/commons.wikimedia.org

Na początku marca 2019 roku władze Konferencji Episkopatu Niemiec ogłosiły wejście na tak zwaną „drogę synodalną”. Na tej drodze zamierzają przeprowadzić szereg zmian, między innymi w kwestiach moralności seksualnej, celibatu, roli kobiet w Kościele czy strukturze władzy.

O konsekwencjach tego procesu wypowiedział się teraz zadeklarowany progresista, bp Franz-Josef Overbeck z Essen. Hierarcha przemawiał na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Münster. Jak stwierdził, droga synodalna „może być drogą wyłącznie całego Kościoła w Niemczech”. Jej efekty „muszą być zobowiązujące” – dodał. W ten sposób biskup wyraził nieformalną krytykę pod adresem kilku hierarchów, którzy skrytykowali niektóre postulaty stawiane przez progresistów w ramach „drogi synodalnej”.

To między innymi biskupi Stefan Oster z Pasawy czy Konrad Zdarsa z Augsburga. Przestrzegali oni przed przeprowadzaniem w Kościele rewolucji i radykalnym zrywaniem z dotychczasowym nauczaniem. Bp Zdarsa stwierdził wręcz, że osobiście nie ma zamiaru uczestniczyć w „drodze synodalnej”.

Krytyka pod adresem Kościoła musi zostać wysłuchana, bo bez tego nie dojdzie do prawdziwej zmiany kulturowej – stwierdził bp Overbeck. Jak dodał, w Niemczech trzeba „pójść naprzód w rozwijaniu kościelnego nauczania”, a do tego potrzeba „większości” w Konferencji Episkopatu. Zdaniem hierarchy konieczne jest „systematyczne przyjmowanie ustaleń nauk społecznych i humanistycznych”. W praktyce oznacza to na przykład uznanie homoseksualizmu za naturalny czy też akceptowanie twierdzeń ideologii gender.

Dawny czas minął – powiedział biskup. – Znaleźliśmy się w kryzysie, jesteśmy przed cezurą, która idzie być może jeszcze dalej niż reformacja, to początki działania duchowego i historycznego tsunami – ocenił. Jego zdaniem Kościół nie może „uciec przed wyzwaniami współczesności”, bo wówczas stanie się „bezradny”.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-30)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Wszystko to w służbie NWO i Jednej Światowej Religii.
krisbac

Najlepszą odpowiedzią dla takich dziwnych księży będzie przestać udawać duchownego, założyć tęczowe koszulki do ręki flagi i niech idą na marsze, a nie mącić w głowach Katolikom. Chyba, że się zreflektują, wówczas pokuta i prawdziwe duszpasterstwo, a nie pseudoreformy i lgbt.
Michu.

Duraczenie przynosi skutki. Kryzys Kościoła to kryzys biskupów.
Zbigniew

dlaczego oni podobnie jak protestanci nie wyjdą z kościoła i nie założą swojej własnej wiary. tylko na siłe chcą zmienić katolicyzm w niemczech?? są gorsi niż komunizm.
Gość

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108155 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]