Wpływowy niemiecki uczony: nadchodzi kres obowiązkowego celibatu

W Niemczech będą żonaci księża – przekonuje jeden z najważniejszych niemieckich kanonistów, prof. Thomas Schüller. Jak podkreśla, większość biskupów Bundesrepubliki popiera takie rozwiązanie; do przełomu dojdzie jego zdaniem już wkrótce.

Jeden z najbardziej wpływowych niemieckich kanonistów, prof. Thomas Schüller z Uniwersytetu w Münster, wieszczy kres obowiązkowego celibatu w Niemczech i w innych krajach świata. W jego ocenie do przełomu dojdzie już jesienią.

Październikowy Synod Amazoński „na pewno” dopuści żonatych kapłanów do posługi w obszarze ogarniętych kryzysem powołań terytoriów Ameryki Łacińskiej, stwierdził uczony. Na łamach diecezjalnej gazety „Kirche und Leben” wskazał, że rozwiązanie to zostanie później zaimplementowane także w innych miejscach. „To zachęci Konferencje Episkopatu i regiony Kościoła powszechnego dotknięte kryzysem powołań do postawienia podobnej propozycji – zachowując przy tym wielkie poszanowanie dla dobrowolnie przeżywanego celibatu” – napisał Schüller.

Według profesora jest już „praktycznie pewne”, że żonaci kapłani będą posługiwać także w Niemczech. „Zdecydowania większość niemieckich biskupów stoi na takim stanowisku. Dlaczego nie mieliby zatem złożyć odpowiedniej propozycji w Rzymie?” – uznał teolog. „Zostałaby na pewno rozważona z całkowicie dobrą wolą” – dodał.

Artykuł Schüllera jest swoistym wprowadzeniem do spotkania, jakie w piątek i sobotę odbywać się będzie w Münster. Biskupi, księża i przedstawiciele świeckich będą obradować na temat „kompetencji nauczycielskich Konferencji Episkopatu”.

Idzie więc o praktyczną realizację zmian, jakie wprowadzi reforma Kurii Rzymskiej; zgodnie z zapowiedziami między innymi przewodniczącego Rady Kardynałów doradzającej Ojcu Świętemu, kard. Oscara Maradiagi, wskutek tej reformy episkopaty otrzymają „pewien autorytet nauczycielski”.

W Münster będą nad tym obradować między innymi progresywny bp Franz-Josef Overbeck z Essen, przewodniczący skrajnie liberalnego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, prof. Thomas Sternberg, oraz wikariusz generalny z Münster, ks. Klaus Winterkamp. Spotkanie jest częścią tak zwanej „drogi synodalnej”, której początek niemiecki Episkopat ogłosił w marcu tego roku. W ramach „drogi synodalnej” biskupi chcieliby dokonać w niemieckim Kościele prawdziwej rewolucji; odrzucenie obowiązkowego celibatu księży jest jednym z jej elementów.

W swoim artykule prof. Schüller opowiedział się za przyznaniem episkopatom szerokich kompetencji; w jego ocenie powinny móc decydować o niektórych sprawach zupełnie same i działać niezależnie od Rzymu i Kościoła w innych krajach.

„Chodzi o to, by w sprawach koniecznych zachować jedność, jednocześnie dopuszczając pluralizm, który będzie wciąż katolicki” – napisał.

Jego zdaniem może to dotyczyć na przykład dopuszczenia do Komunii świętej niektórych protestantów (większość niemieckich biskupów wprowadziła takie rozwiązanie w roku 2018, otrzymując na to zgodę papieża).

Schüller przyznaje, że zaproponowane przez niego rozwiązania „stoją w sprzeczności z rozwojem pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI”, bo ci papieże „zrobili wszystko, by ograniczać episkopaty”.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-05-28) | https://www.pch24.pl/wplywowy-niemiecki-uczony--nadchodzi-kres-obowiazkowego-celibatu,68561,i.html

Skip to content