Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: Archidiecezja Bordeaux zamyka seminarium

W archidiecezji Bordeaux zamknięto seminarium kapłańskie. Nie było już niemal żadnych kandydatów, stąd arcybiskup podjął taką niezwykle bolesną decyzję. Chodzi tymczasem o diecezję, której początki sięgają 314 roku.

Archidiecezja Bordeaux to jedna z najstarszych francuskich diecezji; jej początki sięgają roku 314, a więc czasów nawrócenia się cesarza Konstantyna na wiarę chrystusową. W roku 732 diecezja przeżyła straszne chwile; jej terytorium spustoszone zostało przez islamski najazd. Miejska katedra poświęcona jest św. Andrzejowi Apostołowi. Brało w niej ślub dwóch królów, Ludwik VII i Ludwik XIII. W okresie nawały rewolucyjnej barbarii przekształcono ją w stajnię. Wiara katolicka przetrwała jednak wszystkie te burze. Dziś, niestety, zanika.

Kard. Jean-Pierre Ricard, który pełni posługę metropolity Bordeaux od 2001 roku, ogłosił właśnie, że zamknięte zostanie diecezjalne seminarium św. Józefa. Choć hierarcha w ostatnich latach położył bardzo duży nacisk na zaangażowanie w nowoczesne środki komunikacje, przede wszystkim na obecność w internecie, nie doprowadziło to niestety do zażegnania problemu braku powołań. Kardynał powiedział, że jest bardzo „mało prawdopodobne”, by w nadchodzących latach liczba seminarzystów pozwoliła uzasadnić funkcjonowanie placówki. Obecnie na pierwszym roku studiów jest tylko dwóch kandydatów do kapłaństwa, a na roku propedeutycznym – trzech. Łącznie seminarzystów jest zaledwie dziesięciu; dwóch w czerwcu otrzyma święcenia diakonatu.

To sprawia, że ci młodzi ludzie nie mają odpowiedniego, wartościowego życia wspólnotowego – i to mimo obecności zespołu opiekunów i nauczycieli – powiedział arcybiskup.

Hierarcha wskazał na aktualne przepisy kościelne, które wymagają co najmniej 15-20 seminarzystów, by placówka mogła działać. Tak naprawdę decyzja o zamknięciu seminarium św. Józefa zapadła już przed rokiem; trzymano ją jednak w tajemnicy, mając nadzieję, że sytuacja jeszcze się poprawi. Tak się nie stało. Jak powiedział kard. Ricard, we Francji jest „za dużo seminariów ze zbyt małą obsadą”. Seminarzyści z archidiecezji Bordeaux będą w przyszłości kształcić się i formować w seminarium św. Cypriana w Tuluzie lub na Kolegium Francuskim w Rzymie. Póki co możliwe jest w Bordeaux tylko przetrwanie propedeutyki; tu potrzeba co najmniej pięciu chętnych.

Co niezwykle istotne, seminarium św. Józefa miało charakter międzydiecezjalny. Kierowano do niego kandydatów do kapłaństwa z dwóch biskupstw pomocniczych, Périgueux oraz Agen, z diecezji La Rochelle, Limoges oraz Tulle – i wreszcie z prowincji kościelnej Poitiers. Seminarium obejmowało więc teoretycznie 2,5 mln katolików. W tej wydawałoby się licznej rzeszy ludzi powołań było jednak niewiele.

Źródło: Katholisches.info

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-05-21) | https://www.pch24.pl/francja--archidiecezja-bordeaux-zamyka-seminarium,68403,i.html

Skip to content