Aktualizacja strony została wstrzymana

Chile: Komunia święta ponownie na klęcząco. Wbrew działalności administratora apostolskiego

W katedrze archidiecezjalnej w Santiago przez pewien czas wierni nie mogli przyjmować Eucharystii na kolanach. Odmawiał im tego administrator apostolski. To na szczęście uległo już zmianie.

Pod koniec kwietnia portal pch24.pl informował o poważnym skandalu, do jakiego doszło w katedrze w Santiago de Chile. Administrator apostolski bp Celestino Aós Braco OFM Cap odmawiał podczas mszy krzyżma świętego w Wielki Czwartek udzielania wiernym Komunii świętej. W sieci opublikowano transmisję z mszy, której hierarcha przewodniczył; widać było, jak kobiety i mężczyźni klękają celem godnego przyjęcia Pana Jezusa, ale… biskup im Go nie udziela. Wierni musieli wstać i przyjąć Ciało Chrystusa na stojąco. Z udzielaniem Komunii do ręki problemu nie było. Nie wiadomo, jaka była tego przyczyna.

Swoje zachowanie hierarcha jednak zmienił. Na stronie archidiecezji pojawiły się zdjęcia, które ukazują, jak abp Aós udziela Eucharystii klęczącej wiernej. Nie wiadomo, co stało się przyczyną tej naprawy. Czy hierarchę upomniała Stolica Apostolska, czy też rzecz uległa zmianie pod wpływem protestów lub braterskiego napomnienia katolików? Dobrze w każdym razie, że w Santiago de Chile ponownie stosuje się kościelne przepisy.

Bp Aós jest administratorem apostolskim archidiecezji Santiago de Chile od marca tego roku. Zastąpił kard. Ricarda Ezzatiego Andrello, który złożył na ręce Ojca Świętego swoją dymisję w związku z tuszowaniem przypadków nadużyć seksualnych. Hierarcha miał między innymi oferować mężczyźnie pieniądze w zamian za milczenie w sprawie gwałtu, jakiego miał dopuścić się na nim okryty złą sławą ks. Fernando Karadima.

Źródło: Kath.net

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-05-17) | https://www.pch24.pl/chile--komunia-swieta-ponownie-na-kleczaco--wbrew-dzialalnosci-administratora-apostolskiego,68301,i.html

Skip to content