Aktualizacja strony została wstrzymana

Reprezentacja Polski w piłce nożnej będzie pościć w Izraelu podczas szabatu

Przygotowania reprezentacji Polski w piłce nożnej do meczu eliminacji mistrzostw Europy z Izraelem napotkały na nieoczekiwany problem – w dniu meczu rozgrywanego w Jerozolimie wypada szabat, podczas którego należy powstrzymać się od pracy i jedzenia mięsa.

Mecz z Izraelem jest zaplanowany na godzinę 20:45 w sobotę 16. listopada br. na stadionie w Jerozolimie. Do Izraela wybrali się przedstawiciele PZPN po to, by wybrać hotel, w którym zostaną zakwaterowani polscy piłkarze. Jak pisze eurosport.tvn24.pl, największe wyzwanie stanęło przed kucharzem polskiej ekipy Tomaszem Leśniakiem, który ma przygotować potrawy nie naruszające szabatu. Polska reprezentacja zamierza bowiem uszanować miejscowe zwyczaje.

„Chcemy uszanować zwyczaje i zasady gospodarzy, ale jednocześnie zapewnić jak najlepsze warunki naszym piłkarzom. Dlatego to dla nas spore wyzwanie organizacyjne” – powiedział eurosport.tvn24.pl rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski. W trakcie szabatu nie można m.in. spożywać mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jak mówił Kwiatkowski, Polacy nie mogą przywieźć tych składników ze sobą i muszą liczyć na żywność dostępną na miejscu. „Nasz kucharz przygotuje specjalne menu i skonsultuje z przedstawicielami wybranego hotelu, czy dane potrawy są możliwe do przygotowania.” – dodawał rzecznik PZPN. Ze słów Kwiatkowskiego wynika, że część piłkarzy będzie musiała tego dnia zastosować dietę, do której nie są przyzwyczajeni, co rzecznik PZPN nazwał „pewnym utrudnieniem”. Część polskich mediów wprost podaje, że Polacy w szabat powstrzymają się od jedzenia mięsa.

Szabat trwa od piątkowego do sobotniego zachodu słońca. Polscy piłkarze będą więc mieli w Izraelu całą dobę na zachowywanie szabatu. PZPN nie podał, czy oprócz postu reprezentanci Polski będą przestrzegać innych ograniczeń związanych z szabatem.

Kresy.pl / eurosport.tvn24.pl / radiozet.pl

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

AlexWolf:
Dno, to jest polska reprezentacja?!

lp:
Niech dodatkowo w ramach „uszanowania zwyczajów i zasad gospodarzy” pozwolą ochrzcić się scyzorykiem i wystąpią w koszulkach z logo Polin.

Za: Kresy.pl (<8 maja 2019)

 


 

Szabat i piłka nożna, czyli niecodziennie okoliczności meczu Polski i Izraela w Jerozolimie

Mecz eliminacyjny do piłkarskich Mistrzostw Europy 2020 pomiędzy Polską a Izraelem odbędzie się 16 listopada w Jerozolimie. To sobota, czyli szabat, dlatego też nasz sztab już teraz przygotowuje się do organizacji wyjazdowego spotkania.

Szabat to żydowskie święto stanowiące pamiątkę cyklu stworzenia świata oraz wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu. Trwa od zachodu słońca w piątek, do prawie godziny po zachodzie słońca w sobotni wieczór. W tym czasie istotnej zmianie ulega tryb życia w Izraelu. W związku z tym polski sztab już teraz pracuje nad strategią działań, by z jednej strony uszanować zwyczaje gospodarzy, a z drugiej zapewnić sportowcom jak najlepsze warunki.

– Nasz kucharz przygotuje specjalne menu i skonsultuje z przedstawicielami wybranego hotelu, czy dane potrawy są możliwe do przygotowania – tłumaczył rzecznik PZPN, Jakub Kwiatkowski. – To jednak pewne utrudnienie, bo część piłkarzy jest przyzwyczajona do zjedzenia w dniu meczu określonego posiłku – dodaje.

Przedstawiciele polskiej federacji wizytowali już stadion, na którym nasi piłkarze rozegrają mecz z reprezentacją Izraela. Sprawdzili także cztery hotele, ale dotąd nie wiadomo, gdzie będą nocowali sportowcy z Polski.

Źródło: sportowefakty.wp.pl / dzinniknarodowy.pl

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-08)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Czy nie mogą nocować w chrześcijańskim hotelu? Chyba są takie w Jerozolimie?
płatowiec

Ewentualna wygrana polskiej drużyny będzie przejawem antysemityzmu.
Scathlock

Z przygotowaniem posiłków nie ma żadnych problemów. Restauracje również tę w hotelach działają bez problemów. Nawet żydzi poza ortodoksami nie przejmują się zbytnio szabatem. A tu proszę. Uległość uległość uległość
emk

Z szacunku do Zydow, powinni dac walkowera.
N

Dlaczego Izrael jest zakwalifikowane do euro? Przecież nie jest w Europie. No chyba że ktoś granice przepłynął w nocy.
Polak

Czy im już całkowicie odbiło ?!
Spostrzegawczy

 


 

CZYTAJ:

 


 

Skip to content