Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemiecki biskup: po Synodzie amazońskim nic nie będzie już takie, jak przedtem. „Zmiany” mogą dotknąć nawet moralności!

Synod amazoński będzie cezurą dla całego Kościoła. Po nim nic już nie będzie takie, jak przedtem – deklaruje niemiecki biskup Franz-Josef Overbeck. Chodzi o celibat, moralność seksualną i rolę kobiet.

Niemiecki biskup: po Synodzie amazońskim nic nie będzie już takie, jak przedtem. „Zmiany” mogą dotknąć nawet moralności!

Bp Franz-Josef Overbeck. Bistum Essen/YouTube

Bp Franz-Josef Overbeck to ordynariusz Essen i kierownik niemieckiej organizacji charytatywnej działającej w Ameryce Łacińskiej – „Adveniat”. O Synodzie amazońskim mówił prezentując w swojej diecezji bilans działalności organizacji za rok 2018.

Według hierarchy tegoroczne zgromadzenie biskupów w Rzymie stanie się „cezurą dla całego Kościoła katolickiego”. – Nic nie będzie już takie, jak przedtem – podkreślił.

Kluczowe pola to, według jego wiedzy, hierarchiczna struktura władzy w Kościele, moralność seksualna, charakter posługi kapłańskiej oraz rola kobiet. Ponadto Synod musi zająć się także odpływem wiernych z Kościoła, zjawiskiem, które dotyczy nie tylko Europy, ale bardzo mocno także Ameryki Łacińskiej. Choćby w Brazylii katolicy to już tylko 70 proc. ludności, w innych państwach kontynentu jest jeszcze gorzej.

Dużym problemem jest też kryzys powołań do kapłaństwa. Jak powiedział bp Overbeck, zna olbrzymie terytorialnie diecezje, w którym do dyspozycji biskupa pozostaje zaledwie 10 księży. Kościół w tych regionach ma w jego ocenie „twarz kobiety”, bo większością spraw zajmują się tam siostry zakonne.

Biskup dodał, że jesienne zgromadzenie przeciwstawi się „niebywałemu eksploatowaniu” środowiska naturalnego i łamaniu praw człowieka.

Hierarcha podkreślił, że po synodzie zmieni się „eurocentryczna struktura” Kościoła katolickiego. Na wszystkie wyzwania Kościół będzie odpowiadał „krok po kroku” postępując na drodze „procesu synodalnego”.

Biskupi Niemiec na początku marca tego roku ogłosili wejście na „drogę synodalną”. Chcą rehabilitować homoseksualizm i zmienić całą moralność seksualną, znieść obowiązek celibatu oraz dopuścić kobiety do święceń kapłańskich. Ten program maksimum popiera większość biskupów, ale w związku z dużym oporem kilku hierarchów planowana rewolucja jest wciąż szeroko dyskutowana.

Źródło: Katholisch.de
Pach

Słysząc takie wypowiedzi ze strony hierarchów możemy czuć niepokój. Widzimy bowiem wyraźnie, jak głęboki kryzys dotyka Kościół. Jednak historia ostatnich dwóch tysięcy lat zna wiele kryzysów Kościoła. Ze wszystkich katolicyzm wychodził silniejszy. Pamiętajmy więc o słowach założyciela Kościoła, Jezusa Chrystusa, jakie skierował do pierwszego papieża, świętego Piotra: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie (Mt 16, 18-19). Nie traćmy więc nadziei. Przeciwnie – jeszcze intensywniej módlmy się za naszych pasterzy!

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-05)

 


 

Skip to content