Aktualizacja strony została wstrzymana

Dlaczego warto zostać w Kościele katolickim? Zdumiewające tłumaczenie bp. Bode

Wiceprzewodniczący Episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode wyjaśnił wiernym, z jakiego powodu nie powinni występować z Kościoła katolickiego. Zbawienie? Nie, nie, Kościół to po prostu wartościowa organizacja pomocy ubogim.

Z Kościoła katolickiego w Niemczech występuje co roku od lat średnio 150 tysięcy wiernych. Niekiedy jeszcze więcej, zwłaszcza w tych latach, w których wiele mówi się o nadużyciach seksualnych popełnianych przez niektórych duchownych. Stąd można podejrzewać, że od kilku miesięcy apostatów jest szczególnie wielu (dane poznamy dopiero za rok).

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Franz-Josef Bode, wygłaszając homilię podczas pielgrzymki w Telgte powiedział, że obecnie pokusa, by opuścić Kościół, jest naprawdę olbrzymia. Wszystko za sprawą skandali, które od dłuższego czasu wstrząsają Kościołem. Według hierarchy wielu Niemców czuje się dziś rozczarowanych lub wściekłych, inni odczuwają niecierpliwość czy też chęć rozliczenia się z Kościołem. Kościół stoi przed wszystkimi „obnażony” i potrzebuje „pilnej odnowy”, stwierdził hierarcha.

A jednak, jak przekonywał, są naprawdę istotne powody, by nie dokonywać formalnej apostazji i zdać się na Pana Jezusa. Kościół mianowicie, tłumaczył biskup, świadczy „nieskończenie dużą” pracę na rzecz biednych i chorych. Jest też niezwykle ważny dla ludzi na marginesie społecznym; bez jego pomocy nie mogliby wręcz żyć. Nie dość na tym, Kościół jest też blisko ludzi „w kluczowych momentach” ich życia, mówił. Przez to należy rozumieć możliwość organizacji chrztu, ślubu czy pogrzebu; statystyki pokazują, że to jeden z głównych powodów, dla których Niemcy są jeszcze katolikami.

Jak podkreślał hierarcha, Kościół musi stać się dziś bardziej transparentny, uboższy i silniej słuchać woli Pana Boga. Wzorem może być tu Maryja, Matka Boża.

Co hierarcha rozumie konkretnie pod hasłem wsłuchiwania się w wolę Boga, już nie powiedział; w ostatnim czasie biskup ten jest znany przede wszystkim z lobbowania na rzecz wprowadzenia w Kościele katolickim w Niemczech oficjalnych błogosławieństw dla par homoseksualnych.

Wcześniej był też jednym z głównych niemieckich orędowników dopuszczenia do Komunii Świętej rozwodników w nowych związkach, o co aktywnie zabiegał między innymi jako uczestnik synodu o rodzinie.

Pach

Źródło: Katholisch.de

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-04-30) | https://www.pch24.pl/dlaczego-warto-zostac-w-kosciele-katolickim–zdumiewajace-tlumaczenie-bp–bode,67887,i.html