Kard. Hummes: Synod zdecyduje o wyświęcaniu żonatych mężczyzn

Jesienny Synod Amazoński zdecyduje o kwestii udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom – mówi kard. Claudio Hummes, najwyższy rangą hierarcha zaangażowany w przygotowywanie zgromadzenia. 

Kardynał Hummes jest emerytowanym arcybiskupem Sao Paulo w Brazylii. W latach 2006-2010 pełnił posługę prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa w Kurii Rzymskiej. Obecnie koordynuje w Ameryce Południowej przygotowania do Synodu Amazońskiego. Szerzej znany jest głównie ze swojego stanowiska w sprawie udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom.

Hummes jest mianowicie zwolennikiem wprowadzenia w niektórych częściach Kościoła tak zwanych święceń viri probati. Purpurat prezentował takie poglądy już przed laty, ale od czasu objęcia papieskiego tronu przez Franciszka robi to coraz otwarciej. Ostatnio – w rozmowie z brazylijskim pismem „O Estado de Sao Paulo”.

Papież mówi o nowych drogach. Dyskusja na temat święceń dotyczy tych nowych dróg. Obecnie Kościół nie dysponuje wystarczająca liczbą kapłanów dla wspólnot. Brakuje księży. To ksiądz celebruje mszę, słucha spowiedzi i udziela namaszczenia chorych – powiedział hierarcha. Zapytany następnie, czy odpowiedzią może być wyświęcanie żonatych, odparł wprost: – To Synod powie „tak” lub „nie”.

Jak dodał, jego zdaniem odpowiedź nie musi dotyczyć Kościoła powszechnego, ale na przykład tylko Amazonii, gdzie sytuacja jest – jak to określił – „ekstremalna”.

Co ciekawe, kard. Hummes nie wykluczył dopuszczenia do święceń kapłańskich także… kobiet. Pytany o tę sprawę odparł tylko enigmatycznie: – Ta sprawa jest dużo bardziej odległa.

Papież podczas niedawnej konferencji prasowej na pokładzie samolotu powiedział, że nie podejmie decyzji o zniesieniu celibatu w całym Kościele; dodał jednak, że rzecz można rozważyć w przypadku określonych terytoriów, jak Amazonia czy wyspy na Pacyfiku. Powołał się na myśl bp. Fritza Lobingera z RPA, który postuluje wprowadzenie swego rodzaju ograniczonego prezbiteriatu dla żonatych; tacy kapłani nie mogliby na przykład spowiadać ani kierować parafią.

W koncepcji Lobingera dalszym krokiem zmian powinna być także zgoda na udzielanie święceń kobietom.

Źródło: katholisches.info, własne pch24.pl

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-03-26) | https://www.pch24.pl/kard--hummes--synod-zdecyduje-o-wyswiecaniu-zonatych-mezczyzn,67108,i.html

Skip to content