Rosjanie coraz bardziej tęsknią za ZSRR. W Nowosybirsku powstanie pomnik Stalina

„Po trzech latach sporów władze Nowosybirska zgodziły się na ustawienie w mieście pomnika wodza”, informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Rosjanie coraz bardziej tęsknią za ZSRR. W Nowosybirsku powstanie pomnik Stalina

źródło: pixabay.com

Pomnik stanie nieopodal siedziby miejscowego komitetu Komunistycznej Partii Rosji. – Nie jest to sprzeczne z zasadami zagospodarowania terenu i nie przeszkadza w ruchu transportu miejskiego – tłumaczył jeden z miejskich urzędników Aleksandr Łożkin.

Zdaniem władz miasta decyzja podjęta w tej sprawie to najlepsze rozwiązanie trwającego ponad trzy lata sporu, ponieważ obie strony powinny być usatysfakcjonowane: komuniści, ponieważ mogą postawić pomnik, a demokraci, ponieważ nie stanie on w centrum miasta, czego domagali się „wyznawcy Stalina”.

„W Rosji obecnie znajduje się kilkadziesiąt popiersi (podobno nawet ponad 90) i co najmniej dziesięć pomników Stalina. Jednak te ostatnie stoją na prywatnych działkach, w większości na wsiach, i są odkopanymi pomnikami zrzucanymi z postumentów po 1956 roku. Najprawdopodobniej ich właściciele traktują je jako rodzaj atrakcji”, podkreśla „Rzeczpospolita”.

Gazeta zwraca uwagę, że w Rosji kult Stalina jest obecnie silniejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wiąże się on bezpośrednio z tęsknotą za ZSRR i potępianiem polityków, którzy są uznawani za winnych jego rozpadu (przede wszystkim Michaiła Gorbaczowa).

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

sku-powstanie-pomnik-stalina,66910,i.html#ixzz5iSf2bcrL”>http://www.pch24.pl/rosjanie-coraz-bardziej-tesknia-za-zsrr–w-nowosybirsku-powstanie-pomnik-stalina,66910,i.html#ixzz5iSf2bcrL

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-03-17) | https://www.pch24.pl/rosjanie-coraz-bardziej-tesknia-za-zsrr--w-nowosybirsku-powstanie-pomnik-stalina,66910,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content