Idiotyczny pomysł: Internet w przedsionku kościoła „pomiędzy figurą św. Michała Archanioła a kropielnicą”

W przedsionku kościoła pw. św. Michała Archanioła w Leśnej na Źywiecczyźnie pojawił się info-kiosk z dostępem do internetu. To pierwsza parafia w Polsce, która zdecydowała się na udostępnienie informacji wiernym w taki sposób, informuje Dziennik Zachodni.

Urządzenie stanęło pomiędzy figurą św. Michała Archanioła a kropielnicą z wodą święconą. Działa na dotyk. Wystarczy dwa razy kliknąć w wybraną ikonkę na ekranie monitora, by wejść na jedną z kilku stron internetowych: parafii, kurii diecezji bielsko-żywieckiej, starostwa powiatowego, Urzędu Gminy w Lipowej i miejscowych szkół. Inne strony zostały zablokowane, by nie kusiły młodszych wiernych. Co ciekawe, na początku starsi parafiane myśleli, że w świątyni stanął… bankomat, czytamy w „Dzienniku Zachodnim”.

Pomysłodawcą ustawienia info-kiosku jest proboszcz parafii św. Michała Archanioła, ks. Piotr Sadkiewicz, znany m.in. z tego, że wśród swoich wiernych propaguje honorowe oddawanie krwi i szpiku kostnego.

– Infokioski stają się coraz popularniejsze. Pojawiają się w różnych instytucjach, gdzie pomagają zdobyć potrzebne informacje. Do nas przyjeżdżają pielgrzymki i chcą poznać historię parafii, a wierni chcą wiedzieć, co się w niej dzieje, więc zamiast tradycyjnej tablicy ogłoszeń, które często bywają podniszczone, zdecydowałem się na ustawienie infokiosku – mówi na łamach gazety ks. Sadkiewicz.

Proboszcz chciałby by z urządzenia mogli korzystać parafianie, którzy nie mają dostępu do internetu. Takich jest w Leśnej około 50 procent. Są to głównie osoby starsze.

Ks. Sadkiewicz podkreśla, że ma plany, by serwis informacyjny został z czasem rozbudowany o strony instytucji kościelnych czy mediów katolickich, żeby każdy wierny mógł być na bieżąco z tym, co dzieje się w Kościele, podaje „Dziennik Zachodni”.

Ks. Eugeniusz Burzyk z bielskiej kurii, który zamieszcza swoje kazania w internecie do odsłuchania w formacie mp3, mówi, że Kościół nie boi się nowoczesnych zdobyczy techniki.
– Można je wykorzystać dobrze lub źle. My staramy się pokazywać, jak można je wykorzystać dobrze. Skoro z internetu korzysta coraz więcej osób, to przez internet trzeba do nich docierać – mówi ks. Burzyk. Dodaje, że właśnie diecezja bielska była pierwszą w kraju, która miała swoją stronę w internecie i zaczęła zamieszczać np. dokładny wykaz godzin, o której odprawiane są msze w kościołach.

Ks. Sadkiewicz uważa, że info-kioski w kościołach to kwestia bliskiej przyszłości. Natomiast ks. Burzyk podsumowuje: – Zmienia się forma dotarcia do wiernych, ale nauka Chrystusa jest niezmienna.

Polska (Dziennik Zachodni)/kab

Za: wiara.pl | http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1246003601 | Å»ywiecczyzna: Internet w wiejskim kościele

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content