Niemieccy biskupi: jeśli papież Franciszek się zgodzi, zniesiemy obowiązek celibatu

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

„Celibat nie jest idealną formą naśladowania Chrystusa, jak to się czasami twierdzi” – napisał bp Peter Kohlgraf w gazecie kościelnej, która ukazuje się w diecezjach Fuldy, Limburga i jego własnej Moguncji. Zdaniem tego hierarchy „drogą doskonałości” w naśladowaniu naszego Pana mogą kroczyć także ci ludzie, którzy żyją w małżeństwie i mają rodziny. Biskup podkreśla, że osobiście docenia duże walory bezżennego życia. „Nie chciałbym likwidować celibatu. Jest to jedna z form życia proponowanych przez Ewangelię”, napisał. Hierarcha wskazał przy tym, że sam Pan Jezus żył w ten sposób. Według biskupa zlikwidowanie bezżenności kapłanów doprowadziłoby do „zubożenia życia kościelnego”.

Z drugiej strony, jak podkreśla, należy pozostać otwartym na ewentualne zmiany. W jego ocenie „nie można wykluczać, że także żonaci mogliby być powoływani do posługi kapłańskiej, jak to zresztą jest już w niektórych pojedynczych przypadkach w praktyce Kościoła”. „Chodzi mi o to, by poszerzyć tę grupę” – stwierdził.

Podobne stanowisko zaprezentował również limburski biskup Georg Bätzing. – Uważam, że Kościołowi nie zaszkodziłoby pozostawienie księżom wyboru, czy będą żyć w małżeństwie czy też bezżennie – powiedział na antenie radia „Hessischer Rundfunk”. Hierarcha zaznaczył przy tym, że, podobnie jak bp Kohlgraf nie chciałby całkowitej likwidacji celibatu. – Celibat jest dla mnie bardzo wartościowy. Przecież Jezus żył w ten sposób. Jako ksiądz nie chciałbym być tylko funkcjonariuszem i urzędnikiem, ale iść dokładnie w ślad za Nim – podkreślił.

Bp Bätzing wyraził zarazem przekonanie, że proste wprowadzenie dowolności doprowadziłoby do praktycznego zaniku księży żyjących w celibacie, tak jak stało się to już we wspólnotach ewangelickich. Stąd daniu księżom wyboru formy życia powinno towarzyszyć wzmacnianie celibatu. – Bezżenność nie jest istotowo związana z kapłaństwem. Jeżeli staje się coraz większą przeszkodą, to musimy to przemyśleć – podkreślił zarazem.

Obaj biskupi uważają, że zmian w celibacie nie trzeba przeprowadzać na poziomie Kościoła powszechnego. Papież musiałby wprawdzie udzielić zgody, ale o szczegółach mogłyby ich zdaniem decydować poszczególne konferencje episkopatu. Wcześniej w Niemczech w ten sam sposób postąpiono w sprawie udzielania Komunii świętej rozwodnikom oraz niektórym protestantom.

Część niemieckich hierarchów ma nadzieję, że zmiany w celibacie umożliwi mający obradować jesienią tego roku tak zwany Synod Amazoński. Jest prawdopodobne, że na Synodzie tym dopuszczone zostanie wyświęcanie viri probati, czyli doświadczonych i wypróbowanych w wierze żonatych mężczyzn. Mówił o tym podczas niedawnej konferencji prasowej sam papież Franciszek, ograniczając wprawdzie to rozwiązanie do takich regionów jak Amazonia czy wyspy na Pacyfiku; niektórzy niemieccy biskupi sądzą jednak, że to samo mogłoby doskonale funkcjonować w Bundesrepublice.

Źródło: katholisch.de

Pach

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Kościół katolicki w Niemczech prawie nie istnieje. W najlepszym razie istnieją tam niezbyt liczne grupy wiernych, którymi opiekują się nieliczni kapłani. Instytucja, która tytułuje się Kościołem katolickim w Niemczech, nawet nie dba o fasadę, sprotestantyzowała się niemal całkowicie.
Sal

Skutki Reformacji nadal sie powiększają
katolik

A po co im jeszcze pretekst opinii Franciszka? Liczne „kościoły” protestanckie przyjmą ich z otwartymi ramionami i jeszcze dadzą „księżycę” lub nawet „biskupkę” za żonę – no a potem dzieci będą miały już fory do kościelnej kariery! Niemcy od czasów Lutra chcą zniszczyć Kościół Katolicki – kiedyś siłą,dziś podstępem od środka – ale im się nie uda! NB.cytat z „Ziemi obiecanej”: „Kirche tj.zbór jest taki pusty jak sklep przed plajtą!”
gość

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-02-22) | https://www.pch24.pl/niemieccy-biskupi--jesli-papiez-franciszek-sie-zgodzi--zniesiemy-obowiazek-celibatu,66356,i.html

Skip to content