“Sprzeciw środowisk żydowskich opóźnia beatyfikację Piusa XII”

Aktualizacja: 2009-06-24 7:04 pm

Postulator procesu beatyfikacyjnego jezuita, o. Peter Gumpel wskazuje, że zwlekanie z beatyfikacją papieża Piusa XII wiąże się z protestami środowisk żydowskich, zwłaszcza Światowej Rady Żydów. Wątpliwości co do tego ma naczelny rabin Rzymu Riccardo di Segni. – To wewnętrzny problem Kościoła – komentuje.

Na temat wzbudzającej kontrowersje beatyfikacji postulator wyniesienia Piusa XII na ołtarze o. Peter Gumpel wypowiedział się w jednej z watykańskich księgarni. – Ojciec Święty Benedykt XVI nie podpisał aktu uznającego heroiczność cnót Piusa XII, ponieważ przedstawiciele kilku grup żydowskich powiedzieli mu “jasno i wyraźnie”, że stosunki między Kościołem katolickim a Żydami są trwale zagrożone ze względu na osobę Piusa XII – powiedział. Ponadto potwierdził, że Kongregacja ds. świętych zebrała wszystkie dokumenty konieczne do przeprowadzenia procesu. Zgłoszono kilka cudów za wstawiennictwem Piusa XII, które czekają na przebadanie medyczne, ale żeby to nastąpiło, Papież musi podpisać dekret o heroiczności cnót.

O. Gumpel zaznaczył, że swoich słów nie wypowiada w opozycji do papieskiej decyzji. – Rozumiem, że Benedyktowi XVI zależy na tym, aby zrobić wszystko co możliwe, celem polepszenia kontaktów z Żydami, a to jest godne podziwu – wyjaśnił. Naczelny rabin Rzymu, Riccardo di Segni opóźnianie się beatyfikacji Piusa XII interpretuje jako “wewnętrzny problem Kościoła”. – Mam wątpliwości co do tego, że odpowiedzialność za zwłokę w beatyfikacji spoczywa na środowiskach żydowskich – powiedział włoskiej agencji ANSA.

W październiku 2008 r. rzecznik prasowy Watykanu o. Federico Lombardi wydał oświadczenie, w którym prosił, aby nie  wywierać presji na Benedykta XVI w kwestii beatyfikacji Piusa XII. Oświadczenie zostało wydane po wypowiedzi o. Petera Gumpela, który powiedział, że wizyta Papieża w Izraelu byłaby “skandalem dla katolików” z powodu skandalicznego napisu pod fotografią Piusa XII w muzeum w Yad Vashem. Według podpisu Pius XII miał uznać hitlerowski reżim i nie zrobił nic dla potępienia rasizmu, antysemityzmu i eksterminacji Żydów. Po ostatniej wizycie Benedykta XVI jezuita podkreślał, że Papież odwiedził pomnik ofiar zagłady, ale nie wszedł do muzeum i pokoju w którym znajduje się fotografia z obraźliwym dla katolików podpisem.

MM/CNS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10665 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]