Biskup Moguncji: moglibyśmy zlikwidować obowiązek celibatu

Aktualizacja: 2019-02-9 10:49 am

Biskup Moguncji Peter Kohlgraf uważa, że Kościół Katolicki w Niemczech mógłby odejść od obowiązkowego celibatu. W jego ocenie rezygnacja z bezżenności księży jest mało prawdopodobna na poziomie Kościoła Powszechnego, ale lokalnie „wiele może się zdarzyć”.

Hierarcha mówił o zniesieniu celibatu w rozmowie z „Christ und Welt”, chrześcijańskim dodatkiem do lewicowego „Die Zeit”. Jak stwierdził, nie jest możliwe zrezygnowanie z obowiązkowego celibatu na poziomie całego Kościoła Powszechnego, ale można tę sprawę oddać w ręce poszczególnych Konferencji Episkopatu. Jak podkreślił, papież Franciszek jest zwolennikiem przekazywania tym gremiom szerokich kompetencji decyzyjnych.

Według bp. Kohlgrafa w Niemczech już w ciągu najbliższych dziesięciu lat obowiązkowy celibat księży może odejść do przeszłości. Hierarcha podkreślił, że on sam uznałby taki rozwój wypadków za bardzo pozytywny.

Postulat Kohlgrafa nie ma jednak wśród niemieckich biskupów pełnego poparcia. Powiedział o tym bp Stephan Ackermann, gorliwy zwolennik progresywnych zmian w moralności seksualnej. Jak stwierdził w rozmowie z „Südwest Presse”, dla niego celibat jest wartościową formą życia. Jeżeli tymczasem umożliwi się kapłanom posiadanie żon, to nie trzeba będzie długo czekać na całkowite zaniknięcia istnienia duchownych bezżennych.

Dyskusja o zniesieniu obowiązku celibatu nabrała w Niemczech rozpędu po publikacji we wrześniu 2018 roku raportu dotyczącego nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych. Autorzy raportu uznali, że celibat ponosi tu częściową winę. Większość niemieckich biskupów jest innego zdania, ale wielu progresistów wykorzystuje zawarte w raporcie tezy do głoszenia rzekomych benefitów rezygnacji z celibatu. Miałoby to z jednej strony pozwolić na przezwyciężenie kryzysu powołań, z drugiej położyć kres „klerykalizmowi” w Kościele katolickim.

Niektórzy niemieccy teologowie wskazują, że po likwidacji celibatu kolejnym krokiem odnośnie stanu kapłańskiego powinno być dopuszczenie kobiet co najmniej do święceń diakonatu.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106611 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]