Iran gotowy na dobre relacje z USA. Warunkiem jest wyrażenie przez Waszyngton skruchy

Prezydent Iranu, Hassan Rouhani podczas uroczystości z ambasadorami, zorganizowanej w celu uczczenia 40. rocznicy wybuchu islamskiej rewolucji  powiedział, że Teheran jest gotów nawiązać „przyjazne stosunki” ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli Waszyngton przeprosi za przeszłe krzywdy.

Irański przywódca skomentował orędzie prezydenta USA Donalda Trumpa, który wyróżnił Iran jako „światowego lidera terroryzmu”.

– Aby zapewnić, że ta skorumpowana dyktatura nigdy nie zdobędzie broni jądrowej, wycofałem Stany Zjednoczone z katastrofalnej umowy nuklearnej z Iranem. Ostatniej jesieni wprowadziliśmy najsurowsze sankcje, jakie kiedykolwiek nałożono na dany kraj – powiedział we wtorek Donald Trump.

Prezydent Rouhani podczas uroczystości z udziałem korpusu dyplomatycznego, któremu przyświecało hasło o „przyjaznych stosunkach Teheranu z całym światem” zaznaczył, że odnosi się to także do USA. Podkreślił, że dobre relacje są możliwe jeśli Waszyngton będzie żałować i przeprosi za swoje wcześniejsze interwencje w Iranie. Prezydent oczekuje również, że Stany Zjednoczone zaakceptują „wielkość oraz godność narodu irańskiego, i wielką rewolucję islamską”.

– Jesteśmy wciąż gotowi zaakceptować skruchę Ameryki pomimo faktu, że od lat wyrządza nam krzywdę – mówił irański przywódca w Teheranie.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone za prezydentury Baracka Obamy były jednym z sześciu sygnatariuszy międzynarodowej umowy zawartej z Iranem w 2015 r., a przewidującej złagodzenie sankcji w zamian za zaprzestanie przez Teheran rozwijania broni nuklearnej.

Prezydent Donald Trump w maju ub. roku oficjalnie wycofał USA z porozumienia JCPOA , przywrócił sankcje na Iran i nałożył nowe. Prezydent Hassan Rouhani oskarża USA o złamanie umowy.

Tymczasem przewodniczący parlamentu Iranu, Ali Larijani powiedział w środę, że „pewne zmiany w ramach reform zarządzonych przez Najwyższego Przywódcę, duchownego Ali Chameneiego, zostaną wkrótce wprowadzone w życie”. – Reforma i restrukturyzacja sektora energii i paliw, których celem jest poprawa życia ludzi, wkrótce nabiorą kształtu – oznajmił.

Źródło: aawsat.com

AS

WMA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-02-07)

 


 

Iran: Waszyngton wspiera tylko dyktatorów, rzeźników i ekstremistów!

INFO: Irański minister spraw zagranicznych skrytykował Stany Zjednoczone twierdzeniem, że na ich wsparcie mogą liczyć tylko dyktatorzy, rzeźnicy oraz ekstremiści.

Tak surowa krytyka USA w ustach p. Mohammada Zarifa spowodowana została wygłoszonym przez prezydenta Donalda Trumpa corocznym orędziu o stanie państwa, w którym amerykański przywódca po raz kolejny oskarżył Iran o terroryzm oraz dążenie do wojny. Minister przypomniał, że mimo stanowczej wrogości USA oraz ich sojuszników od 40 lat Iran zdolny był do ciągłego wzrostu, co dowodzi słabości amerykańskiej dyplomacji wobec Iranu. Minister zauważył, że wrogość wobec Iranu jest tak silna, że amerykańska administracja poprze każdego dyktatora i rzeźnika, jeśli tylko jest wrogiem Iranu.

Źródło: www.cnbc.com

Opracował: MD. 

Za: korwin-mikke.pl (07-02-2019)

 


 

Skip to content