Aktualizacja strony została wstrzymana

Bank of England odmawia Wenezueli zwrotu rezerw złota

Bank of England odmówił wydania rezerw złota, które władze Wenezueli zdeponowały w Wielkiej Brytanii. Według nieoficjalnych doniesień medialnych przewodniczący Wenezueli spotkali się z odmową już w grudniu.

Władze Wenezueli poinformowały Bank of England, że chcą wycofać rezerwę złota którą zdeponowały w jego skarbcu. Złoto powierzone Brytyjczykom przez Wenezuelę szacunkowo warte jest około 1,2 miliarda dolarów. Według portalu agencji Bloomberg Brytyjczycy odmówili wydania wenezuelskiego złota. Bank of England miał podjąć taką decyzję pod naciskiem wysokich przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych między innymi sekretarza stanu Mike’a Pompeo oraz doradcy prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego – Johna Boltona.

Wenezuelczycy starali się wywieźć swoje złoto z Wielkiej Brytanii od kilku tygodni. Szef banku centralnego Wenezueli – Calixto Ortega przebywał w Londynie wraz z delegacją w połowie grudnia domagając się przekazania złota. Już wówczas spotkał się z odmową. W dodatku przedstawiciele Bank of England mieli oświadczyć Wenezuelczykom, że nie zamierzają dłużej utrzymywać kontaktów z ich bankiem centralnym.

Według agencji Bloomberg, Bank of England odmówił komentarza w sprawie wenezuelskiego złota. Komentarza odmówił również sekretarz stanu USA, a także rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Natomiast Departament Skarbu USA przyznał oficjalnie, że kraj ten „użyje swoich narzędzi ekonomicznych i dyplomatycznych by dopilnować, aby transakcje wenezuelskiego rządu, włączając jego państwowe przedsiębiorstwa i zagraniczne rezerwy, pozostawały w zgodzie” z uznaniem przez Waszyngton polityka opozycji za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Brytyjczycy podobnie jak Amerykanie i w przeciwieństwie do pozostałych państw europejskich uznały już opozycyjnego polityka Juana Guaido tymczasowym prezydentem Wenezueli. Guaido ogłosił się głową państwa w środę podczas ulicznej manifestacji swoich zwolenników. Według agencji Bloomberg, Waszyngton podejmuje działania na rzecz odcięcia władz Wenezueli od reszty rezerw finansowych zdeponowanych poza granicami kraju. Bank Centralny Wenezueli posiada poza granicami rezerwy o łącznej wartości 8 mld dol.

źródło: kresy.pl/bloomberg.com/rt.com

Za: narodowcy.net (27 stycznia 2019) | http://narodowcy.net/bank-of-england-odmawia-wenezueli-zwrotu-rezerw-zlota/

Skip to content