Aktualizacja strony została wstrzymana

Czy jest granica liturgicznych nadużyć? Austriacki biskup udowodnił, że nie

W austriackim Innsbrucku bp Hermann Glettler, zagorzały progresista, celebrował mszę dla młodzieży na hali sportowej. Wzywał do walki o klimat i prawa zwierząt. Młodzież w trampkach sama rozdawała sobie Komunię Świętą.

Czy jest granica liturgicznych nadużyć? Austriacki biskup udowodnił, że nie

Hermann Glettler (Bischof Diözese Innsbruck / bishop Innsbruck Diocese). Fot. wikimedia.org

Biskup Hermann Glettler celebrował mszę 20. stycznia. Była transmitowana przez niemiecką telewizję ZDF i austriacką ORF. Mowa więc o wydarzeniu mającym duży odbiór społeczny.

Mszę zorganizowano jako swoiste młodzieżowe wydarzenie. Odprawiono ją w hali gimnazjum prowadzonego przez urszulanki. Na stronie diecezji przed mszą pisano, by goście koniecznie przybyli w trampkach.

W innsbruckiej hali zgromadziło się 400 osób. Mszy przyświecały słowa „Nie mogę milczeć” z Księgi Izajasza. Były wypisane na transparentach trzymanych przez młodzież. Sprawiało to wrażenie krzykliwej demonstracji ulicznej.

Okazało się, że nawet służbę ołtarza ministranci i ministrantki pełnili w dresach. Pozostali uczestnicy mszy świętej siedzieli na podłodze hali lub na krzesełkach na widowni.

Biskup w trakcie kazania wyjaśnił, na jaki temat młodzież „nie może milczeć”. Bynajmniej nie na temat wiary.

Róbcie więcej hałasu w Kościele. Źądajcie dla siebie miejsca i zabierajcie głos – wzywał biskup. Wskazywał, że trzeba walczyć o „sprawiedliwość, o życie w godności z równymi szansami dla wszystkich”. I wymieniał pola, na których młodzież musi się angażować: bieda, zanik surowców naturalnych, zanieczyszczenie środowiska, męczenie zwierząt. – Źądajcie: równe prawa dla wszystkich! Nie może być więcej mobbingu! Musi zatrzymać się niszczenie przyrody. Głód na świecie musi zostać zatrzymany. Wiem, że nie są to dla was puste hasła – nawoływał bp Glettler.

Jak zapewniał, Jezus angażował się na rzecz „lepszego świata” i tak samo młodzież musi walczyć o „więcej sprawiedliwości”.

Podczas ofertorium uczniowie mieli mikrofon i tłumaczyli, co się dzieje. Mówiono nie o ołtarzu, ale o „stole”. Komunię rozdawały sobie nawzajem sami nastolatkowie.

Źródło: Katholisches.info

Pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-01-25)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Przykład idzie z samej góry, wszak to nie kto inny jak biskup Rzymu-Franciszek vel Bergoglio wzywał młodzież aby robiła więcej hałasu. Głupi, ale i czujący skąd wieje wiatr, biskup Glettler po prostu kopiuje swego idola i powtarza banialuki o ochronie środowiska oraz buntuje młodzież. A co do rozdawania Komunii przez nastolatków i w trampkach, to nie żadna nowość, co druga parafia w USA na stałe wprowadziła funkcję „nadzwyczajnego szafarza Eucharystii” i nieodpowiednio ubrane osoby (w tym wydekoltowane młode kobiety pokazujące swe wybujałe wdzięki) oraz dzikusy w trampkach, nie są wyjątkami.

A co oburzenia, że młodzież siedziała na podłodze, to warto zobaczyć jak to wygląda w parafiach polskich, wystarczy przelecieć ich „galerie” zdjęciowe i przekonać się, że jest to norma wśród dzieci. A najlepiej jeszcze aby siedziały sobie na stopniach ołtarza (pardon: stołu, bo ołtarzy w posoborowych kościołach już nie ma).

 


 

 


 

Skip to content