USA: drastyczny spadek zaufania do kapłanów. Skandale odciskają swoje piętno

Najnowszy sondaż Instytutu Gallupa wskazuje na wyraźny spadek zaufania amerykańskich katolików do swoich kapłanów. Jedynie 31 proc. z nich ocenia etyczne standardy księży jako „wysokie” lub „bardzo wysokie”.

Instytut Gallupa swoje badania przeprowadził na reprezentatywnej grupie 1025 osób, w skład której wchodzili zarówno katolicy jak i protestanci. „Pośród zamieszania w Kościele Katolickim wywołanego przez skandale seksualne kleru, rekordowo niska liczba amerykańskich katolików – 31 proc. ocenia moralne i etyczne standardy swoich kapłanów jako wysokie lub bardzo wysokie. To blisko 18 procentowy spadek (punktów procentowych – red.) w porównaniu z 2017 r., jeszcze przed wypłynięciem informacji o skandalach oraz brakiem odpowiedzi Watykanu” – podaje Megan Brenan, jedna z współautorek badania.

Sondaż wskazuje także na dwie bardzo istotne kwestie. Oprócz moralnej oceny przedstawicieli stanu kapłańskiego, zdecydowany spadek zanotowano w pojętym ogólnie zaufaniu do Kościoła jako instytucji. 44 proc. katolików nadal ufa nauczaniu Kościoła – to o 8 punktów procentowych mniej w porównaniu z 2017 r. Dodatkowo jedynie 52 proc. amerykańskich wiernych uznaje swoją wiarę jako „bardzo ważną” część życia.

Niedawno papież Franciszek napisał list do amerykańskich biskupów ukazujący spadek zaufania do tamtejszego duchowieństwa jako „kryzys”. „Wyraźnie widać, że żywa tkanina została zniszczona, a my jak tkacze jesteśmy zmuszeni ją naprawić” – podkreślał. Dodatkowo zaznaczył, że podział wśród hierarchów nie sprzyja naprawie.

Wyraźny spadek zaufania do kapłanów odnotowuje się od ponad dekady. Pomiędzy 2008 na 2011 r., spadek ten wynosił 7 punktów procentowych (z 63 do 56 proc.). Od rozpoczęcia pontyfikatu obecnego papieża, zaufanie do Kościoła w USA spadło o 9 punktów procentowych.

Źródło: catholicherald.co.uk / news.gallup.com

PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-01-15) | https://www.pch24.pl/usa--drastyczny-spadek-zaufania-do-kaplanow--skandale-odciskaja-swoje-pietno,65487,i.html

Skip to content