Pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie znajdą schronienie w synagodze

„O ile Światowe Dni Młodzieży znane są z tego, że gromadzą młodych katolików z całego świata, to w tym miesiącu okaże się, że jest to także sprawa międzyreligijna, gdyż miejscowa żydowska synagoga w Panamie przyjmie katolickich pielgrzymów” – zauważa amerykański portal Cruxnow.

Synagoga Kol Shearith Israel, położona w dzielnicy Costa del Este w pobliżu Oceanu Spokojnego, zgłosiła się na ochotnika, aby otworzyć swoje drzwi dla 50. z ponad 400 tys. katolickich pielgrzymów, którzy przybędą do Panamy 22 stycznia. Do końca tygodnia ich liczba ma wzrosnąć do ponad pół miliona.

Rabin Gustavao Kraselnik, który prowadzi Kol Shearith powiedział Cruxowi, że skoro synagoga ma długą historię współpracy z katolicką społecznością – w tym poprzez organizowanie regularnych wspólnych koncertów chóralnych z tamtejszą parafią – sensowne byłoby zaoferowanie im schronienia.

Pod przewodnictwem zespołu ochotników złożonego z około siedmiu kongregacji, synagoga  wkrótce dostosuje swoje budynki i przygotują miejsca do spania dla co najmniej 50. katolickich pielgrzymów. Kraselnik zaznaczył, że jego głównym priorytetem jest oferowanie gościnności, choć dodał, że ma nadzieję, iż będzie mógł wprowadzić ich również do lokalnej społeczności żydowskiej.

W Panamie mieszka prawie 15 tys. Żydów – największa populacja żydowska w Ameryce Środkowej. Kol Shearith po raz pierwszy otworzył swoje podwoje w 1876 roku jako pierwsza żydowska kongregacja w kraju, a dziś synagoga służy jako miejsce kultu dla około 250 rodzin.

Światowe Dni Młodzieży, które sięgają 1985 roku i odbywają się w różnych miastach na całym świecie mniej więcej co trzy lata, to tygodniowe spotkanie  młodzieży, którego kulminacją jest wizyta papieża. Od kiedy papież Jan Paweł II po raz pierwszy zainicjował to wydarzenie, regularnie zaczęło ono przyciągać tłumy.

Tegoroczne spotkanie potrwa od wtorku 22 stycznia do niedzieli. Papież Franciszek przyleci do Panamy w środę wieczorem.

Rabin Kraselnik podkreśla, że dwukrotnie miał okazję spotkać się z Papieżem w Rzymie: w 2014 r., gdy pojechał do Watykanu jako przedstawiciel żydowskiej delegacji, którą Franciszek przyjął w przeddzień Rosz Haszana, żydowskiego Nowego Roku i w 2016 r. podczas audiencji delegacji dialogu międzyreligijnego Organizacji Państw Amerykańskich.

Podczas gdy rabin pochwalił papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI za ich pracę w ramach dialogu żydowsko-chrześcijańskiego, stwierdził, że obecny papież jest znacznie bardziej zaangażowany w tę kwestię przez całe swoje życie współpracując z drugą generacją imigrantów, którzy dorastali w Argentynie po II wojnie światowej. i dążyli do „wspólnotowego życia”, niezależnie od pochodzenia religijnego.

Kraselnik jest przekonany, że papież okaże tego samego ducha współpracy i zaangażowania w dialog międzyreligijny w Panamie podczas spotkania z młodym pokoleniem.

Panama to trzecie Światowe Dni Młodzieży – po Rio de Janeiro w 2013 roku i Krakowie w 2016 roku – za obecnego pontyfikatu. Podczas ŚDM zaplanowano – poza modlitwą – liczne koncerty, tańce, wystawy, prezentacje filmów i sztuk teatralnych, zajęcia sportowe, które mają łączyć młodych pochodzących z różnych kultur.

Źródło: cruxnow.com

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-01-11)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

„zaznaczył, że jego głównym priorytetem jest oferowanie gościnności, choć dodał, że ma nadzieję, iż będzie mógł wprowadzić ich również do lokalnej społeczności żydowskiej.”- czy żaden z duchownych odpowiedzialnych za organizację ŚDM tego nie zauważył tych słów?!
krisbac

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: I znów jak bumerag wraca scheda po jakże świętym Janie Pawle II, który jako pierwszy w całej historii Kościoła, jako ultra-rewolucyjny papież odwiedził synagogę, i który jako pierwszy ucałował Koran, nie mówiąc o innych hańbach w Asyżu i licznych wypowiedziach judaizujących katolików.

W przedsoborowych czasach gdy obowiązywała w Kościele nieskażona nauka katolicka i rządziło prawo ugruntowane na logice i prawdziwej wierze w Trójosobowego Boga – takie gesty byłyby natychmiast odebrane jako akty herezji a osobnik dopuszczający się ich zostałby ostro potraktowany prawnie, włącznie z suspeną. Czasy jednak się radykalnie zmieniły, a owoce Vaticanum II zmieniły myślenie nie tylko wiernych, nie tylko przenicowały Kościół, ale i cały świat stracił busolę Prawdy i dryfuje po oceanach czasu i przestrzeni.

W rezultacie, osobnik o rewolucyjnych poglądach został papieżem, uczynił wiele złego i po śmierci został… wyniesiony na ołtarze, a pokręconemu i skołowanemu ludowi mówi się, że został on świętym i że „jest w Domu Ojca” (którego ojca?…)

 


 

Skip to content