Aktualizacja strony została wstrzymana

Będzie katolicki pogrzeb prof. Dębskiego. Znamy stanowisko warszawskiej kurii

„Zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Mamy prawo do oceny Jego postępowania, także negatywnej, nie znamy jednak Jego najgłębszych motywacji i tajemnic Jego sumienia. Zmarły podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga” – czytamy w komunikacie rzecznika kurii archidiecezji warszawskiej, która poinformowała, że katolicki pogrzeb prof. Romualda Dębskiego – zapamiętanego jako promotora aborcji – jednak się odbędzie.

Jak napisał ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej, „Kościół nigdy nie zaprzestaje modlitwy za zmarłych, zwłaszcza tych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują. Prof. Romuald Dębski był ochrzczonym katolikiem i przed śmiercią został opatrzony Świętymi Sakramentami, które w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia powodują zatrzymanie skutków ewentualnie zaciągniętej ekskomuniki. Ponadto żadna kara przewidziana przez prawo kościelne nie została Mu wymierzona ani wobec Niego zadeklarowana”.

Jak dodał, „uzasadniony niepokój wiernych wywoływała znana powszechnie postawa Zmarłego wobec aborcji, która była sprzeczna z nauczaniem Kościoła. Przypominamy, że Kościół nieustająco upomina się o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i sprzeciwia się jakiejkolwiek formie aborcji. Nie sposób jednakże pominąć wdzięczności licznego grona kobiet w zagrożonych ciążach, którym Zmarły pomógł w urodzeniu ich dzieci”.

„Po wyrażeniu jednoznacznej oceny poglądów i postawy Zmarłego w tej niezwykle ważnej i delikatnej kwestii, pamiętajmy o tym, że Zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Mamy prawo do oceny Jego postępowania, także negatywnej, nie znamy jednak Jego najgłębszych motywacji i tajemnic Jego sumienia. Zmarły podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga” – czytamy w stanowisku.

Dalej ks. Śliwiński podkreśla, że „biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, władze Archidiecezji Warszawskiej zadecydowały, że odbędzie się katolicki pogrzeb prof. Dębskiego. Podczas mszy pogrzebowej nie są przewidziane żadne przemówienia poza homilią liturgiczną proboszcza parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie. Mamy nadzieję, że ta liturgia będzie okazją do poważnej refleksji nad wartością ludzkiego życia, za które każdy odpowie przed sprawiedliwym i miłosiernym Sędzią. Niech nasza modlitwa za Zmarłego pozwoli wyjednać Mu Boże Miłosierdzie”.

Prof. Romuald Dębski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, zmarł 20 grudnia ub. roku. Miał 62 lata.

Stanowisko Kurii można odczytać jako odpowiedź na wątpliwości podnoszone przez Fundację Pro-Prawo do Źycia, dotyczące katolickiego pochówku lekarza wspierającego aborcję. Więcej o sprawie: 

Mariusz Dzierżawski pyta rzecznika archidiecezji warszawskiej o pochówek proaborcyjnego lekarza

***

KODEKS PRAWA KANONICZNEGO

Rozdział II

OSOBY, KTÓRYM NALEŹY UDZIELIĆ LUB ODMÓWIĆ POGRZEBU KOŚCIELNEGO

Kan. 1183

§ 1. Co do pogrzebu, katechumeni są zrównani z wiernymi.

§ 2. Ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem.

§ 3. Ochrzczonym przynależnym do jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej niekatolickiej, można pozwolić na pogrzeb kościelny według roztropnego uznania ordynariusza miejsca, jeśli nie ma ich własnego szafarza; chyba że się ustali, iż mieli przeciwną wolę.

Kan. 1184

§ 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: 1 notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy; 2 osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; 3 inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.

§ 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować.

Kan. 1185

Pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy świętej pogrzebowej.

Źródło: archwwa.pl, trybunal.mkw.pl

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-01-03)

 


 

Czy tylko GRZECH ZANIEDBANIA kardynała Nycza? Popieranie aborcjonisty.

W sprawie komunikatu kardynała Nycza

Odpowiedź Teresy Dubowskiej:

Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz

Metropolita Warszawski

 

„…to plami człowieka co z ust wychodzi ” Mateusz, 15,10.

 

Komunikat Księdza Kardynała dotyczący zgody na katolicki pogrzeb abortera prof.R.Dębskiego – plami Księdza Kardynała. To drobiazg, że w komunikacie napisano: był ochrzczonym katolikiem„.

A są jacyś inni katolicy?

 

Napisał Ksiądz Kardynał: ”Nie znamy jego najgłębszej motywacji.

Dlaczego Ksiądz Kardynał używa liczby mnogiej? DLACZEGO KOMUNIKAT MIJA SIĘ Z PRAWDĄ?

Znam motywację prof. R.Dębskiego.

Motywację prof.R. Dębskiego może poznać każdy, kto w sieci wysłucha jak – nawet po śmierci – prof. uzasadnia dlaczego dokonuje aborcji.

DLACZEGO KSIĄDZ KARDYNAŁ NIE ZADAŁ SOBIE TRUDU i NIE POSŁUCHAŁ JAK MOTYWOWAŁ DOKONYWANIE ABORCJI prof. Dębski ?

DLACZEGO KSIĄDZ KARDYNAŁ NIE ZAINTERESOWAŁ SIĘ ILE ABORCJI DOKONYWANYCH JEST W SZPITALU im. Ks. JERZEGO POPIEŁUSZKI ?

 

Ksiądz Kardynał napisał, że prof. nie był ekskomunikowany.

A DLACZEGO KSIĄDZ KARDYNAŁ GO NIE EKSKOMUNIKOWAŁ? PRZECIEŹ TO GRZECH ZANIEDBANIA. Z POWODU SWOJEGO GRZECHU ZANIEDBANIA – TERAZ KSIĄDZ KARDYNAŁ ABORTEROWI URZĄDZA KATOLICKI POGRZEB.

 

W komunikacie czytam, że wiele kobiet jest wdzięcznych profesorowi za to, że pomógł im urodzić dzieci.

CZY TO USPRAWIEDLIWIA FAKT , ŹE ZABIŁ KILKASET DZIECI i PUBLICZNIE KSZTAŁTOWAŁ PROABORCYJNE POSTAWY? CZY JEST BOŹE MIŁOSIERDZIE BEZ ZADOŚÄ†UCZYNIENIA I POKUTY?

 

Eminencjo Księże Kardynale

Dźwięk trąby Ksiądz Kardynał usłyszał. Dlaczego Ksiądz Kardynał nie dał się ostrzec? DLACZEGO KSIĄDZ KARDYNAŁ MNIE GORSZY? Czyż Pan Jezus nie powiedział:

”BIADA TEMU CZŁOWIEKOWI, PRZEZ KTÓREGO PRZYCHODZI ZGORSZENIE.”

Teresa Dubowska

Do wiadomości: Episkopatu Polski

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (05.01.2019)

 


 

Skip to content