Kardynał Newman o krok od beatyfikacji

Watykańska Kongregacja ds. świętych uznała cud z udziałem XIX-wiecznego odnowiciela angielskiego katolicyzmu kard. Johna Henry’ego Newmana, otwierając tym samym drogę do jego beatyfikacji.

Cud, o którym pisze agencja CNA, to uzdrowienie Jacka Sullivana, diakona ze Stanów Zjednoczonych, który cierpiał na ciężką chorobę kręgosłupa. Sullivan modlił się za wstawiennictwem Newmana i został wysłuchany. Dzięki uzdrowieniu, mógł kontynuować pracę w sądzie jak również dokończyć studia teologiczne i przyjąć święcenia.

– Poprzez częstą modlitwę nawiązałem prawdziwą więź (duchową) z kardynałem Newmanem – mówił Sullivan w wywiadzie dla jednej z brytyjskich gazet. Dziś – jak informuje Radio Watykan – diakon pracuje w jednej z parafii i sprawuje posługę w domu poprawczym.

Sprawa beatyfikacji Newmana trwa od początku lat 90. i dzięki cudowi znalazła się bliska pomyślnego zakończenia.

W kwietniu 2009 roku komisja składająca się z pięciu lekarzy orzekła, że wyzdrowienie Sullivana nie znajduje wytłumaczenia naukowego, tym samym spełniając jeden z podstawowych warunków do uznania wydarzenia za cud. Według Radia Watykan, decyzja o tym, czy, kiedy i gdzie zostanie beatyfikowany angielski konwertyta, zależy już tylko od papieża Benedykta XVI.

Beatyfikacja Newmana (1801-1891), anglikańskiego księdza, który w 1848 roku nawrócił się na katolicyzm i przez kilkadziesiąt lat odbudowywał zniszczony w czasach Reformacji Kościół, jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla brytyjskiej wspólnoty katolickiej, dziś stanowiącej około 8 procent mieszkańców kraju.

Gdyby do niej doszło, XIX-wieczny teolog, myśliciel i filozof, byłby pierwszym Anglikiem wyniesionym na ołtarze po tym jak papież Paweł VI w 1970 roku beatyfikował Czterdziestu Męczenników Anglii i Walii – ofiary krwawych prześladowań Kościoła dokonanych przez protestantów.

Zwolennicy myśli kardynała Newmana bardzo często wyrażają nadzieję, że po beatyfikacji ten duchowy ojciec anglojęzycznego katolicyzmu zostanie szybko kanonizowany. Część z nich liczy nawet na to, że otrzyma tytuł Doktora Kościoła.

PB, CNA/Radio Watykan

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/kardynal_newman_o_krok_od_beatyfikacji

Skip to content