Aktualizacja strony została wstrzymana

Burza w Portugalii. Biskup zanegował dziewictwo Maryi, potem wycofał się z herezji

Biskup Porto Manuel Linda podczas świątecznego wywiadu dla jednego z największych portugalskich portali „Observador” wygłosił pogląd – jeżeli nie wprost uderzający w dogmat o dziewictwie Maryi, to poważnie go naruszający. Po jakimś czasie od publikacji, do treści artykułu zostały wprowadzone poprawki – biskup najwidoczniej zrozumiał swój błąd.

W wywiadzie bp Linda wraz z teologiem ks. Anselmo Borgesem „rozprawiają się” z popularnymi mitami dotyczącymi świąt Bożego Narodzenia. Zamiast zatrzymać się np. na grudniowej dacie świąt czy rzeczywistej dacie narodzin Zbawiciela, duchowni zaatakowali wprost niektóre z dogmatów Kościoła Katolickiego, takie jak boskie poczęcie Jezusa Chrystusa czy Dziewictwo Najświętszej Maryi Panny.

W pierwotnej wersji publikacji padło sformułowanie: „Jezus nie był synem kobiety-dziewicy, wyjaśniają zarówno ojciec Anzelm Borges jak i biskup Manuel Linda”. Słowa te wywołały ogromne poruszenie wśród katolików w Portugalii, ale i poza tym krajem. W ostrych słowach taką postawę skrytykowali autorzy bloga „Rorate-Caeli”, którzy zamieścili oryginalną wersję artykułu, określając zawarte w nim sformułowania mianem herezji i bluźnierstwa. Poniżej prezentujemy wypowiedzi w już poprawionej wersji.

„Jezus został poczęty ze związku Maryi z Józefem jak każdy inny człowiek (…) dziewictwo Maryi jest tu ukazane jako metafora przedstawiająca Jezusa jako wyjątkową osobę” – wskazywał ks. Borges. Dodatkowo, bp Linda wyjaśniał, że „nigdy nie powinniśmy odnosić się do dziewictwa Maryi w znaczeniu fizycznym. Stary Testament wskazuje, że Jezus miał począć się z dziewicy, córki Izraela, która była prosta, pokorna i uniżona. To jest jednak odniesienie do całkowitego oddania się tej kobiety Bogu. Dar bycia matką Boga uzyskała jedynie dzięki jej niepodzielnemu sercu. Najważniejsze w tym wszystkim jest pełne zawierzenie się Bogu”.  

Biskup Porto na potwierdzenie tej tezy wskazał, że „jest wiele kobiet z naruszoną błoną dziewiczą, które są całkowicie oddane Bogu. Jest także wiele kobiet z nienaruszoną błoną, które są jednak dalekie od Boga.” 

Ks. Anselmo Borges tłumaczył natomiast praktyczne wyjaśnienie metafory dziewictwa: „W moim kraju żył pewien wspaniały człowiek. Nie uczył się w tym kierunku, lecz potrafił uzdrawiać. Miał taki dar. Wtedy ludzie zaczęli mówić na podkreślenie jego wyjątkowości, że otrzymał go już będąc w łonie matki. Podobnie ludzie określali Jana Chrzciciela, kuzyna Jezusa, który narodził się z Elżbiety będącą kobietą w podeszłym wieku.”

Słowa mianowanego przez Franciszka na ordynariusza największej portugalskiej diecezji biskupa Lindy, spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem i oburzeniem wiernych. W tym kontekście warto zaznaczyć, że już wcześniej biskup w jednym z wywiadów „z niepokojem” patrzył na zjawisko renesansu tradycyjnej Mszy, które przyciąga młodzież i intelektualistów.

„Linda (…) nie byłby pierwszym teologiem katolickim, który znalazł „metaforyczną” interpretację cudownej rzeczywistości naszej wiary. Istnieje już niestety długa lista katolickich myślicieli, którzy twierdzą, że prawie wszystko, co jest niewytłumaczalne w Ewangelii lub w naszej wierze ma jedynie znaczenie duchowe lub symboliczne. Jest to mentalność, która zdradza nieufność w nadprzyrodzonych rzeczywistościach. W każdym razie mamy nadzieję, że Wasza Ekscelencja może w sposób zadowalający wyjaśnić to straszne nieporozumienie” – komentuje słowa biskupa portal Infovaticana.com.

W drugi dzień swiąt Bożego Narodzenia biskup, najpewniej w reakcji na poruszenie, jakie wywołały jego słowa, wycofał się z heretyckich deklaracji i wyjaśnił, że broni dogmatów Kościoła katolickiego dotyczących Najświętszej Maryi Panny, w tym Jej dziewictwa. W oświadczeniu dla Observadora biskup zapewnił, że „pozostaje całkowicie wierny nauczaniu Kościoła na temat dziewictwa Matki Bożej”.

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-12-27) | https://www.pch24.pl/burza-w-portugalii--biskup-zanegowal-dziewictwo-maryi--potem-wycofal-sie-z-herezji,65081,i.html

Skip to content