Berliński metropolita arcybiskup Heiner Koch dopuścił protestantów do Komunii świętej

Arcybiskup Berlina Heiner Koch dopuścił do Komunii świętej niektórych protestantów. To już kolejny niemiecki hierarcha, który zdecydował się na taki krok.

Abp Heiner Koch z Berlina dał się w przeszłości poznać jako zwolennik progresywnych zmian w Kościele katolickim. Bardzo intensywnie optował za dopuszczeniem do Komunii świętej rozwodników w nowych związkach, a ponadto wielokrotnie wypowiadał się w bardzo mętny sposób na temat homoseksualizmu i związków homoseksualnych. Teraz zdecydował się wydać zgodę na udzielanie Eucharystii protestantom.

Berliński metropolita opublikował sześciostronicowy list adresowany do duszpasterzy swojej archidiecezji. Poinformował w nim, że podjął decyzję o zaimplementowaniu dokumentu przyjętego w lutym roku 2018 przez większość niemieckich biskupów, w którym otwarto drogę do Stołu Pańskiego niekatolikom. Jeżeli protestant żyje w związku małżeńskim z katolikiem i para ma „paląca duchową potrzebę” wspólnego uczestnictwa w Komunii świętej, to berlińscy kapłani mają na to pozwalać – wskazał Koch.

Hierarcha podkreślił, że chodzi o rozwiązanie wyjątkowe, a nie konkretne i obowiązujące powszechnie regulacje. Powołując się na adhortację apostolską Amoris laetitia papieża Franciszka wezwał jednak do odrzucenia rygoryzmu i do akceptowania decyzji sumienia wiernych. Cytując odpowiednie passusy tego dokumentu stwierdził, że Kościół nie może „zastępować” sumienia wiernych i szafarze Komunii świętej – nawet jeżeli osobiście uważają decyzję danego protestanta za błędną – nie mogą jej zmieniać.

Hierarcha wyraził przy tym nadzieję, że dopuszczenie protestantów do Stołu Pańskiego przyczyni się do „godnego i wiernego celebrowania Eucharystii”. Przyznał też, że dziś wielu wiernych nie ma właściwego do niej podejścia.

Niemieccy biskupi dokument dopuszczający niektórych protestantów do Komunii świętej opublikowali w czerwcu za zgodą Ojca Świętego. Papież nie pozwolił jedynie, by tekst ukazał się z pieczęcią Konferencji Episkopatu Niemiec – stąd wydano go jako niezobowiązujący poradnik i poszczególni biskupi wcielają go w życie indywidualnie. Dotąd zrobiło to już kilkunastu. Zmianom tym próbowało w Niemczech zapobiec kilku hierarchów pod wodzą arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego. Ani to, ani krytyczne głosy takich kardynałów jak Gerhard Müller, Walter Brandmüller czy Willem Eijk, nie odniosły jednak skutku.

Źródło: erzbistumberlin.de
Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-12-19) | https://www.pch24.pl/berlinski-metropolita-arcybiskup-heiner-koch-dopuscil-protestantow-do-komunii-swietej,64916,i.html

Skip to content