Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemcy: koniec omijania przepisów. Sąd umocnił zakaz handlu w niedziele

Sąd nakazał najludniejszemu niemieckiemu landowi, Nadrenii Północnej-Westfalii, ściślejsze ograniczanie handlu niedzielnego. Rządząca koalicja CDU/FDP stosuje nazbyt liberalną interpretację przepisów, co prowadzi do chaosu prawnego.

Wyższy Sąd Administracyjny w Münster zobowiązał rząd Nadrenii Północnej-Westfalii do ograniczenia handlu niedzielnego. Zgodnie z niemieckim prawem sklepy muszą być zamknięte we wszystkie niedziele, za wyjątkiem kilku w roku, wskazywanych na poziomie lokalnym.

W Nadrenii Północnej-Westfalii pod wpływem nacisków biznesu rząd CDU/FDP kierowany przez chadeka Armina Lascheta, człowieka z kręgu kanclerz Angeli Merkel, próbował nieco naginać te reguły, co skutkowało nadużyciami.

Jak komentuje Andreas Luttmer-Bensmann, szef Ruchu Katolickich Pracobiorców (KAB), decyzja sądu jest „wyraźnym policzkiem wobec coraz intensywniejszej polityki deregulacyjnej” rządu. Winfried Gather, przedstawiciel KAB w archidiecezji Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego powiedział z kolei, że sąd dowiódł, iż polityka ministra gospodarki landu prowadzi nie do zwiększenia zakresu bezpieczeństwa prawnego, ale do zachęcania gmin do podejmowania nielegalnych decyzji.

W konkretnym przypadku chodziło o otwarcie dwóch sklepów meblowych w Bornheim, które wykorzystując liberalną interpretację przepisów naruszyły zakaz niedzielnego handlu. Sąd wskazał, że nie miały do tego żadnych podstaw.

W Nadrenii Północnej-Westfalii handlować można obecnie jedynie w osiem niedziel roku.

Pach

Źródła: die-tagespost.de, kirche-und-leben.de

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-11-16) | https://www.pch24.pl/niemcy--koniec-omijania-przepisow--sad-umocnil-zakaz-handlu-w-niedziele,64200,i.html

Skip to content