Niemcy: koniec omijania przepisów. Sąd umocnił zakaz handlu w niedziele

Aktualizacja: 2018-11-18 9:19 am

Sąd nakazał najludniejszemu niemieckiemu landowi, Nadrenii Północnej-Westfalii, ściślejsze ograniczanie handlu niedzielnego. Rządząca koalicja CDU/FDP stosuje nazbyt liberalną interpretację przepisów, co prowadzi do chaosu prawnego.

Wyższy Sąd Administracyjny w Münster zobowiązał rząd Nadrenii Północnej-Westfalii do ograniczenia handlu niedzielnego. Zgodnie z niemieckim prawem sklepy muszą być zamknięte we wszystkie niedziele, za wyjątkiem kilku w roku, wskazywanych na poziomie lokalnym.

W Nadrenii Północnej-Westfalii pod wpływem nacisków biznesu rząd CDU/FDP kierowany przez chadeka Armina Lascheta, człowieka z kręgu kanclerz Angeli Merkel, próbował nieco naginać te reguły, co skutkowało nadużyciami.

Jak komentuje Andreas Luttmer-Bensmann, szef Ruchu Katolickich Pracobiorców (KAB), decyzja sądu jest „wyraźnym policzkiem wobec coraz intensywniejszej polityki deregulacyjnej” rządu. Winfried Gather, przedstawiciel KAB w archidiecezji Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego powiedział z kolei, że sąd dowiódł, iż polityka ministra gospodarki landu prowadzi nie do zwiększenia zakresu bezpieczeństwa prawnego, ale do zachęcania gmin do podejmowania nielegalnych decyzji.

W konkretnym przypadku chodziło o otwarcie dwóch sklepów meblowych w Bornheim, które wykorzystując liberalną interpretację przepisów naruszyły zakaz niedzielnego handlu. Sąd wskazał, że nie miały do tego żadnych podstaw.

W Nadrenii Północnej-Westfalii handlować można obecnie jedynie w osiem niedziel roku.

Pach

Źródła: die-tagespost.de, kirche-und-leben.de

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=105331 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]