Katolicy ze Stanów Zjednoczonych domagali się nazwania po imieniu przyczyny nadużyć obyczajowych

Do Baltimore, gdzie obradowali na swym tradycyjnym, jesiennym spotkaniu amerykańscy biskupi, przybyła także liczna grupa wiernych świeckich. Starali się oni skłonić hierarchów do wyraźnego wskazania głównej przyczyny seksualnych skandali z udziałem duchownych. „Nadszedł czas, aby biskupi rozpoznali problem istniejący w Kościele: jego homoseksualną infiltrację” – powtarzali.

Setki wiernych przybyły do Baltimore między innymi z Nowej Anglii, Środkowego Zachodu, Florydy, Teksasu, Kalifornii. Katolicy wspólnie modlili się, słuchali wystąpień, dawali wyraz silnemu przekonaniu, że bez położenia kresu działalności lobby homoseksualnego, nie sposób będzie pokonać kryzysu trawiącego Kościół.

Kiedy wrócicie do Tyler, módlcie się z tamtymi ludźmi – zwrócił się do swoich diecezjan biskup Joseph Strickland. Pobłogosławił on uczestników zainicjowanego przez Michaela Vorisa z portalu Church Militant zlotu pod hasłem Silence Stops Now  („Dość milczenia”). 

https://twitter.com/MCITLFrAphorism/status/1062410228443082752

„Dla zgromadzonych biskup Strickland okazał się jedynym pasterzem z sercem pasterza. Jeszcze inny hierarcha był w mocny sposób obecny na spotkaniu, chociaż nie dosłownie: arcybiskup Carlo Maria Vigano” – skomentował portal Life Site News poparcie wyrażane często przez wiernych byłemu nuncjuszowi. Na przykład wtedy gdy organizator wydarzenia odczytał wezwanie skierowane przez księdza arcybiskupa do amerykańskich hierarchów – aby śmiało stawili czoła nadużyciom seksualnym wśród duchowieństwa i okazali się „odważnymi pasterzami”, nie zaś „wystraszonymi owcami”.

Chciałabym, aby mój biskup, Robert McElroy z San Diego, przyznał, że istotę problemu stanowi homoseksualizm, a nie klerykalizm czy nadużycia władzy – powiedziała LSN Allyson Smith, która przebyła cały kraj, aby wziąć udział w Silence Stops Now.  – Problemem jest homoseksualne drapieżnictwo, z którym trzeba się zmierzyć. Prawda o tym nas wyzwoli.

Biskupi, przestańcie się bać używać słowa na „H”. To kryzys homoseksualny. Przestańcie wyświęcać homoseksualistów i pozbądźcie się księży homoseksualistów, którzy są nowotworem Kościoła – mówił bez ogródek Patrick Ruane z Youngstown w Ohio.

Bądźcie odważni! – zachęcał hierarchów Gary Cummings z Zachodniej Wirginii. – Przywróćcie świętość swemu stanowi. Nie ma możliwości, aby jakikolwiek rodzic w Ameryce powierzył swoje dzieci seminariom, jeśli te nadal będą podążać obecną drogą – zauważył.

Podobne opinie wyrażało wielu innych uczestników spotkania. Podkreślali oni wielką powagę sytuacji i znaczenie sposobu, w jaki zachowają się amerykańscy hierarchowie. Zależy od tego w dużej mierze przyszła kondycja Kościoła w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Life Site News, Twitter.

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-11-17)

 


 

USA: wierni domagali się reakcji Episkopatu na afery. Wyszedł do nich tylko 1 z ponad 200 biskupów

Amerykańscy wierni mają dość zamiatania pod dywan kwestii związanych z tuszowaniem skandali seksualnych części amerykańskiego episkopatu. Do protestujących przed budynkiem, gdzie odbywało się zgromadzenie Konferencji Episkopatu USA wyszedł biskup Teksasu, Joseph Strickland, który po wspólnej modlitwie podzielił się swoimi przemyśleniami na ten gorzki temat.

13 listopada setki katolików zgromadziło się w Baltimore (Maryland) przed budynkiem, gdzie odbywało się zgromadzenie Konferencji Episkopatu USA. W ramach akcji „Silence stops. NOW” (ang. Milczenie musi się zakończyć. Teraz) protestujący domagali się rozwiązania kwestii homoseksualnego lobby w amerykańskim Kościele, przeprowadzenia śledztwa w sprawie nadużyć seksualnych oraz ukarania osób zamieszanych w tuszowanie wszelkich skandali. Dodatkowo, wezwano do ustosunkowania się wobec listów abp. Vigano. Podczas protestu nie przerywano modlitwy różańcowej.

Spośród ponad 200 duchownych obecnych na zebraniu biskupów, jedynie ordynariusz Teksasu zdecydował się wyjść do zatroskanych o przyszłość Kościoła wiernych. Biskup Joseph Strickland wytłumaczył swoją decyzję: „moje owce prosiły mnie o rozmowę, więc wyszedłem”. Po wspólnej modlitwie zdecydował się na udzielenie krótkiego wywiadu dla portalu LifeSiteNews.

Jak zaznaczył, protestujący, choć przynieśli ze sobą agresywne w treści transparenty, wzywające biskupów do zabrania głosu, okazali się wiernymi i gorliwymi katolikami, którzy bardzo ucieszyli się wobec propozycji wspólnej modlitwy. – Przypomniali mi moją babcię i matkę – powiedział biskup Strickland.

Zapytany o kwestie związane z poziomem nauczania zasad moralnych Kościoła odpowiedział: Kilka lat temu coś wezwało mnie do jeszcze odważniejszego głoszenia nauczania Kościoła w kwestii moralności. W mojej diecezji jest wielu gorliwych wiernych, ale brakuje im odpowiedniej katechizacji (…) według mojej teorii, wiele z tego co uznajemy w obecnym świecie jako zepsucie, jest następstwem utracenia łączności z tym, co Kościół nazywa Depozytem Wiary (…) jako biskupi składamy obietnicę zachowania Depozytu Wiary, czyli wszystkiego co naucza nasz Mistrz, Jezus Chrystus. Im bardziej się na tym skupimy, tym bliżej poznamy Chrystusa.

– Rozwiązanie dzisiejszych problemów nie jest takie skomplikowane. Prawda jest prosta, lecz wymagająca. Popatrz na to, czego naucza Kościół w sprawach seksualności, w rzeczywistości jest to bardzo wyraźne. Musimy przejść przez ciasną bramkę. Chcemy wszystko skomplikować, stworzyć wielopasmową autostradę, podczas gdy jest to wąska ścieżka – dodał.

Biskup Joseph Strickland, jako jeden z pierwszych duchownych w USA, wezwał do przebadania kwestii opublikowanych w listach abp. Vigano. Dodatkowo, jako jedyny podczas zebrania Konferencji Episkopatu USA, podjął tematykę promowania agendy LGBT w Kościele. – Wierzycie w naukę Chrystusa czy nie? – zwrócił się do swoich braci biskupów. – Zastanówcie się, czy możemy nauczać tego w naszych diecezjach? Źe małżeństwo osób tej samej płci jest w porządku? (…) Jezus Chrystus w nauce jaką pozostawił nam w Depozycie Wiary wyraźnie zaznacza, że akty homoseksualne są niemoralne – dodał.

Źródło: lifesitenews.com / thebishopsknew.com

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-11-21)

Skip to content