Episkopat USA przeciw wystosowaniu prośby o ujawnienie dokumentów w sprawie McCaricka

Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych zebrana w Baltimore zagłosowała przeciwko wystosowaniu prośby do Watykanu o ujawnienie dokumentów na temat arcybiskupa (wcześniej kardynała) Theodore McCaricka. Według doniesień mediów za wystosowaniem prośby opowiedziało się w środę 83 biskupów, a przeciwko 137.

Były duszpasterz archidecezji Waszyngton arcybiskup Theodore McCarick podejrzany jest o nadużycia seksualne. Arcybiskup Carlo Maria Vigano zarzucił Franciszkowi, że zdając sobie z tego sprawę z tego, ułatwiał mu pełnienie ważnych funkcji w Kościele. Część osób uważa, że Watykan dysponuje dokumentami, których ujawnienie pomogłoby głębiej poznać sprawę.

Sprawa arcybiskupa McCaricka nie była jedyną poruszaną podczas zebrania w Baltimore. Od amerykańskich biskupów oczekiwano podjęcia zakrojonych na szeroką skalę działań przeciwko nadużyciom seksualnym. Jednak kluczowe decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Jak podaje jezuicki America Magazine w ostatniej chwili, w poniedziałek rano Watykan poprosił, by opóźnić głosowanie nad pomysłami walki biskupów z nadużyciami seksualnymi. Źądanie watykańskiej Konferencji Biskupów ogłoszono tuż przed rozpoczęciem debaty biskupów w tej sprawie.

Po wrześniowym spotkaniu Konferencji Episkopatu USA poszczególne komitety wypracowały propozycje takie jak stworzenie gorącej linii służącej do zgłaszania nadużyć popełnianych przez biskupów, ustanowienie nowych standardów dla hierarchów, czy powołanie instytucji kontrolnych prowadzonych przez świeckich. Mówiono także o sankcjach dla purpuratów odsuniętych od swych funkcji z powodu nadużyć seksualnych lub ich krycia.

W poniedziałek 12 listopada rano przewodniczący Konferencji Episkopatu USA kardynał Daniel Nicholas DiNardo powiedział, że dzień wcześniej otrzymał list od Kongregacji Biskupów. Jego autorzy wzywali Kongregację Biskupów do przesunięcia głosowania nad propozycjami zmian do lutego 2019 roku. Wówczas w Rzymie odbędzie się spotkanie przewodniczących konferencji episkopatów z całego świata.

Amerykański biskupi otrzymali teksty z propozycjami komitetów 2 listopada. Niektórzy biskupi uskarżali się na brak czasu, by zapoznać się z dokumentami przed rozpoczęciem spotkania Episkopatu.

Podczas debaty w Baltimore, biskup Alexander Sample z Oregonu stwierdził, że wrogowie Kościoła mogą użyć gorącej linii do fałszywych oskarżeń przeciwko biskupom. Inni krytykowali pomysł nakazywania biskupom podpisywania obietnicy życia zgodnie z określonym kodeksem postępowania, gdyż obietnice złożyli już przy święceniach.

Z drugiej strony podczas spotkania biskupów niektórzy z nich zgłosili też własne pomysły na walkę z nadużyciami.

Podczas konferencji w Baltimore zebrali się protestujący. Około 250 z nich uczestniczyło w akcji protestacyjnej na zewnątrz hotelu, gdzie obradowali biskupi. Protest zorganizowali konserwatyści z Church Militant.

Źródła: lifesitenews.com / americamagazine.org

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-11-15)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Mafia lawendowa rządzi w Kościele amerykańskim – co widać po głosowaniu hierarchów, bojących się ujawnienia prawdy, bojących się ujawnienia swoich własnych wstydliwych tajemnic. Rządzi też Watykanem. Posoborowa zgnilizna aż śmierdzi.

 


 

Skip to content