Lider OUN: Polacy nie wyciągnęli lekcji z Wołynia

Aktualizacja: 2018-11-12 8:50 am

Bohdan Czerwak, lider melnykowskiej frakcji OUN, skomentował niedawną wizytę kibiców Śląska Wrocław na Cmentarzu Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarzu Orląt), podczas której zapalono race i rozwinięto transparent z napisem oddającym cześć polskim obrońcom Lwowa. W krótkim komentarzu wygłosił zawoalowaną pogróżkę pod adresem Polaków odwiedzających Ukrainę.

Czerwak opublikował swój komentarz w sobotę na łamach powiązanego z banderowską Swobodą, portalu vgolos.com.ua. Zdaniem lidera OUN, akcja polskich kibiców była demonstracją pogardy dla Ukrainy i Ukraińców: Race odpalane na cmentarzu, polskie symbole i obraźliwe napisy są demonstracją pogardy wobec Ukrainy i Ukraińców. Administracja cmentarza odnotowała wtargnięcie prowokatorów na cmentarz, ale nie uznała za stosowne wezwać policję, jako że nie uznała tego za działanie antyukraińskie. Ale jak inaczej nazwać ten sabat? Jak zaakceptować polskie race na cmentarzu, gdzie pochowani są bohaterowie Listopadowego Zrywu, którzy sto lat temu wyzwolili Lwów od polskich okupantów i proklamowali Zachodnioukraińską Republikę Ludową? Uważam, że ta prowokacja powinna zostać zbadana przez SBU. Wyjaśnień powinien udzielić ambasador Polski na Ukrainie – pisze Czerwak. […]

Całość: Kresy.pl (10 listopada 2018)

 


 

Wjatrowycz złożył Polakom życzenia. „Bez niezależnej Ukrainy nie będzie niezależnej Polski”

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz złożył Polakom życzenia z okazji Dnia Niepodległości.

Wjatrowycz przypomniał w niedzielę na swoim profilu w medium społecznościowym, że Polska obchodzi obecnie stulecie odzyskania niepodległości. „Dziesięć miesięcy temu taką jubileuszową datę wspominano na Ukrainie” – stwierdził mając na myśli obchody powstania tzw. Ukraińskiej Republiki Ludowej. Szef UIPN przypomniał, że w ciągu tego stulecia Polacy i Ukraińcy „walczyli osobno, razem a nawet przeciw sobie”. Jego zdaniem płynie z tego nauka dla obu narodów. […]

Całość: Kresy.pl (11 listopada 2018)

 


 

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=105249 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]