Ukraiński parlament nazwał Polaków z Podkarpacia „kolonizatorami”

Aktualizacja: 2018-11-8 3:00 pm

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę „O uczczeniu na poziomie państwowym 75. rocznicy rozpoczęcia deportacji autochtonicznych Ukraińców z Łemkowszczyzny, Nadsania, Chełmszczyzny, Podlasia, Lubaczowszczyzny i Zachodniej Bojkowszczyzny w latach 1944-1951”. W uchwale Werchownej Rady Polaków z Podkarpacia nazywa się „kolonizatorami”.

Za przyjęciem uchwały (nr 8603) głosowało 234 deputowanych. W preambule dokumentu polska ludność Podkarpacia została nazwana „kolonizatorami”: „Na przestrzeni wielu stuleci autochtoniczni Ukraińcy na tych terenach doznawali nieustannych ucisków i prześladowania ze strony kolonizatorów z powodu swojej wiary, języka i ziemi. Ponieśli liczne ofiary ludzkie, duchowe i materialne straty oraz wielokrotne przymusowe deportacje”. […]

Całość: Kresy.pl (8 listopada 2018)

 


 

Ukraińskiemu dziennikarzowi nie podoba się słowo „honor” w polskim paszporcie.

Mieszkający w Polsce ukraiński dziennikarz Igor Isajew, znany m.in. z porównywania Polaków do zwierząt i nazywania Marszu Źołnierzy Wyklętych marszem „faszystów”, nawołuje do usunięcia słowa „honor” z nowych polskich paszportów. Jak argumentuje, słowo to razi ukraińską wrażliwość.

Isajew podzielił się swoimi obawami na swoim profilu na Facebooku. Jak napisał W nowych „bogoojczyźnianych paszportach” krytyka skupiła się na „Bogu”, który okazał się na stronie tytułowej wraz z „Honorem” i „Ojczyzna”. Jednak poza Bogiem, mnie razi „Honor”. Który w znacznym stopniu tłumaczy chęć przylepienia Boga wszystkim, przy imieniu, nazwisku, zdjęciu i PESELu. […]

Całość: Kresy.pl (7 listopada 2018)

 


 

Ks. Isakowicz-Zaleski: do klęski PiS w Przemyślu przyczyniła się Agnieszka Romaszewska

W ocenie księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego jedną z przyczyn przegranej kandydata PiS Janusza Hamryszczaka na prezydenta Przemyśla był „prostacki i chamski” atak szefowej Biełsatu Agnieszki Romaszewskiej na rywala Hamryszczaka – kandydata Kukiz’15 Wojciecha Bakuna i na innych mieszkańców miasta.

Według duchownego za przegraną PiS stoją także proukraińska polityka rządu oraz zlekceważenie setnej rocznicy walk Orląt Przemyskich i Lwowskich z Ukraińcami. […]

Całość: Kresy.pl (5 listopada 2018)

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=105183 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]