Aktualizacja strony została wstrzymana

Biskup z Kanady: posoborowa reforma katechezy zawiodła. Brakuje treści i porządku

„Po Soborze Watykańskim II Kościół próbował zreformować katechizację. Dziś trzeba powiedzieć, że starania te w większości wypadków się nie powiodły” – powiedział na Synodzie Biskupów bp Thomas Dowd z Kanady. W swym wystąpieniu poruszył sprawę „szwankującej katechizacji”, która odgrywa kluczową rolę w kryzysie wiary młodego pokolenia.

Odwołując się do własnych doświadczeń ze swego kraju hierarcha przyznał, że stan wiedzy religijnej wśród młodzieży po katechizacji jest przerażający.

„Ja sam jestem produktem posoborowej katechizacji. Urodziłem się bowiem w 1970 r. I muszę powiedzieć, że przynajmniej w naszym kontekście, katechizacja w dużej mierze zawiodła. Próbowano ją odnowić, odchodząc od klasycznego modelu pytań i odpowiedzi, których uczono się na pamięć. Ale przynajmniej w czasach, kiedy ja dorastałem, katechezy były pozbawione treści albo panował w nich zamęt. Nie pokazano młodym, jak te różne kawałki puzzli złożyć w jedną całość. Nie mieli wzorcowego obrazka na pudełku, by wiedzieć, jak wygląda całość” – powiedział w Radiu Watykańskim biskup pomocniczy archidiecezji montrealskiej.

Dlatego zdaniem biskupa Thomasa Dowda, Kościół „musi popracować zarówno nad treścią, jak i metodą katechizacji, bo również inni biskupi mówili, że katechizacja zawiodła, po prostu nie działa tak jak powinna”. Hierarcha tłumaczył, że konieczna jest odnowa katechezy, trzeba pokazać młodym, od czego zacząć.  

„Tak jak w puzzlach: zaczynamy od rogów, ramki i potem dopełniamy resztę. Tak samo w katechezie. Trzeba przywrócić pewien porządek, uznać, że niektóre kwestie są bardziej podstawowe” – podkreślił 48-letni hierarcha, który biskupem w Kanadzie jest od ponad 7 lat.

Źródło: KAI

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-10-20)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

W 50 lat po soborze jego „dzieci” widzą, że jest źle. Widzą, że wszystko się zacina, przestaje działać. Ale, czy wiedzą co robić? Czy potrafią sięgnąć po coś, co już ich nauczyciele wcześniej odrzucili jako zbędny balast? Przykładem tego problemu jest obecny synod. Mówi się w nim dużo o liturgii, że młodzieży nie przyciąga, ale co mogą zalecić biskupi wychowani w seminariach, gdzie nauczano wypaczonej liturgiki, gdzie wyśmiewano katolicką liturgię, jako relikt narosłych przez wieki błędów? Biskupi, których uczono zmodyfikowanej teologii Mszy św. oraz form nakazanych przez Lutra i wpisanych w mszał NOM? Widzą problem, ale lekarstwa szukają w jeszcze głębszym protestantyzmie, aż po żałosny „zielonoświątkizm”.
Ireneusz

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Obudził się? Ciekawe jak daleko Ekscelencja dojdzie w swoich rozważaniach o puzzlach. Może odkryje, że nie chodzi tylko o sztukę ich układania, bowiem po Vaticanum II po prostu podmieniono te kawałki, z innymi obrazkami i inną treścią. Nawet jak ktoś dociekliwy złoży je w całość do jednej ramki, to okaże się, że za każdym razem wychodzi coś zupełnie odwrotnego. A tu trzeba wyjąć z szafy te zakurzone kartony z podstawowymi treściami i poskładać elementy z powrotem według starych zasad. Tylko czy wychowane na literaturze posoborowej, kierowane przez posoborowych Papieży i oddychające duchem soborowym duchowieństwo jest w stanie to zrozumieć i tego dokonać??

 


 

Skip to content