Synod Młodych: grupa kierowana przez kard. Cupicha chce uznania „innych form rodziny”

Według portalu LifeSiteNews, grupa, której przewodniczył w obradach kard. Cupich zakwestionowała dotychczasowe nauczanie Kościoła dotyczące rodziny. Miała to uczynić używając w podsumowaniu sformułowania „inne formy rodziny”, które Kościół powinien zaakceptować.

Na Synodzie poświęconym młodzieży i kryzysowi powołań zakończono prace w małych grupach, w których debatowano nad najpilniejszymi kwestiami stanowiącymi wyzwania dla współczesnego Kościoła. W podsumowaniu grupy B kierowanej przez kardynała Cupicha pojawiły się wątpliwości co do tradycyjnego rozumienia rodziny.

W tekście zawarto określenie „inne formy rodziny”, jednak nie sprecyzowano dokładnie o jaki model chodzi. Dodatkowo, zaznaczono potrzebę Kościoła dla uznania takich form: „Czy kościelna władza wymaga od biskupów i księży aby głosząc Ewangelię jednocześnie kwestionowali, że to też są rodziny? Czy może Kościół wymaga od nas byśmy byli przy każdym młodym człowieku bez względu na to w jakiej sytuacji życiowej się znaleźli? Czy nie jest możliwe abyśmy zaakceptowali i poszanowali model rodziny w jakim młoda osoba się odnalazła przy jednoczesnym głoszeniu dla niej Ewangelii?”.

W grupie A, hierarchowie przedstawili swoje wątpliwości co do tekstu Instrumentum laboris, synodalnego dokumentu roboczego. Ich zdaniem zawarto w nim za mało odniesień do Chrystusa jako naszego jedynego źródła szczęścia i zbawienia oraz uwypuklono, że w dokumencie nie ma słowa o czystości.

W grupach gdzie dominowali hierarchowie z Niemiec, Francji czy Hiszpanii przedstawiono postulaty dotyczące „uaktualnienia” nauki Kościoła o seksualności. Zaznaczono, że młodzi ludzie mają prawo popełniać błędy i duchowni powinni im towarzyszyć bez okazywania nagany. „Wrażliwy Kościół to taki, który towarzyszy pomimo błędów, bez narzucania, zabraniania czy wymagania…” – napisano w podsumowaniu.

Zdaniem reporterów LifeSiteNews, wygląda na to, że postulaty młodzieży zwracającej się ku tradycyjnej formie pobożności i nauczaniu Kościoła przeszły na Synodzie bez echa. Źadna z dziewięciu grup nie wspomniała o zwrocie młodych ku tradycyjnej liturgii, Matce Bożej czy nawet o świętych będących wzorcami do naśladowania na drodze ku świętości.

Źródło: lifesitenews.com
PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-10-12) | https://www.pch24.pl/jakie-beda-skutki-listow-abp--vigano--analitycy-o-mozliwych-scenariuszach,63429,i.html

Skip to content